Fotó: justinalexander.com
A fehér színt különböző kultúrában különböző jelentésekkel ruházták fel. A fehér szín jelentése az esküvők világában is kiemelt szerepet tölt be. Tudd meg, miért fehérben járnak a menyasszonyok!
A fehér a fekete tökéletes ellentéte, így jelentésben is hasonlóan pozitív-negatív szavakat párosítunk hozzájuk. Ilyen például a jó és a rossz, a fény és a sötétség. De fehérnek a világ különböző részein is más jelentése van. Az esküvőkön is kiemelt szerepet tölt be.
A fehér pozitív jelentései
Mivel sok pozitívumot tulajdonítunk a fehérnek, így sok helyen alkalmazzák, például a marketing vállalatok. Ugyanakkor ezt tekintjük az újrakezdés és a remény színének is. A gyógyulást is sokszor kapcsolják össze a fehérrel, ennek ellenére nem ezért hordanak az orvosok fehér köpenyt, de ez a látvány béli tapasztalat is erősíti bennünk a fehér és a gyógyulás közti szoros kapcsolatot. A fehérre továbbá a gonosz -, amit sokszor feketével ábrázolnak – elűzésének árnyalataként is tekintenek. A fehér maga a biztonságos környezet.

A fehér negatív jelentései
Habár a fehér többnyire valami pozitívat üzen, vannak negatív asszociációk is rá. Leggyakrabban az elérhetetlent, a hideget és a személytelenséget láthatjuk bele. A túl sok fehér sterilnek hathat, és más színekkel való kombinációja a kontraszt miatt kellemetlen lehet a szemnek.

A fehér szimbolikája a világban
A fehér színnek különböző jelentése van különböző kultúrákban. Ez abból eredeztethető, hogy különböző népeknek más-más tapasztalata van egyes színekkel, így főként történelmi és néprajzi okokra vezethetők vissza ezek a szokások.
A nyugati kultúrában a fehér szín a tisztaságot, a békét, a tisztaságot és a szüzességet szimbolizálja. A keleti kultúrában a fehér a gyász és a temetések színe, továbbá a balszerencse árnyalata is. Indiában a fehér özvegyek színe, és csak ilyen színű ruhában mutatkozhatnak. Brazíliában tradicionálisan szilveszterkor viselnek fehéret, de emellett náluk a békét és a tisztaságot is képviseli.

Fehér az esküvői ruha
A fehér esküvői ruha viselése nem volt mindig divat. A fehér ruha viselése az oltárnál a nyugati kultúrában Viktória angol királynőhöz vezethető vissza, aki 1840. február 10-én, mikor férjhez ment Albert herceghez, fehéret viselt. A királynő az esküvőre egy fehér csipkés selyem-szatén ruhát választott, amit saját maga tervezett meg

Fotó: rct.uk
Ez az mennyegző döntő pillanat volt az esküvői divat történelmében. Ennek ellenére sokan rosszallották a fehér ruha viselését, mert hagyományosan a nyugati kultúrában is a gyász színe volt a fehér. A korabeli királyi esküvői ruhák pirosak voltak, ráadásul korona helyett Viktória királynő egy fehér virágkoszorút viselt hajában, és a 12 koszorúslánya is fehérbe öltözött.
Viktória királynő mondhatjuk, hogy divat ikon lett, 1849-ben a korabeli divatlapok már a fehér menyasszonyi ruhákat dicsőitették. Teljesen egyetértettek az ötlettel, hogy a lánykori tisztaságot és ártatlanságot hirdető színt kellett volna mindig is hordaniuk az aráknak.

Viktória brit királynő menyasszonyi ruhája, Fotó: rct.uk
A 19. században elinduló trend hullám ellenére, vannak feljegyzések róla, hogy már a Római Birodalomban is fehér tunikában jelentek meg a menyasszonyok, így valószínűleg ide nyúlik vissza a hagyomány. A korabeli menyasszonyok pedig feltételezhetően Vestának, a családi tűzhely, az otthon és család szűz istennőjének tiszteletéből hordtak fehéret.
A második világháború után a 20. század végéig a fehér ruha a jólétet, a szüzességet és a szerelem iránti életen át tartó elkötelezettséget szimbolizálta. Ma pedig evidenciaként vesszük, hogy a menyasszonyok fehérben mennek férjhez. A statisztikák szerint 5-ből 4 menyasszony a hagyományos fehér ruhák mellett dönt.
Menyasszonyi ruhapróbára előtt állsz? Készülj fel az esküvői ruha trendekből!