Sokan a nyári szezon előtt igyekeznek kampánymunkával formába hozni magukat, mások az ünnepek alatt összeszedett plusz súlytól akarnak megszabadulni, vannak akik pedig szimplán csak a lehető legjobb formába szeretnének lendülni, anélkül, hogy teljesen át kellene alakítaniuk az életüket. Egyik feladat sem egyszerű, főleg ha az ember élsportoló, akinek mindenre figyelnie kell. Mert azt már nagyon sokszor láthattuk az élsport világában is, hogy egyetlen elhibázott döntés komoly hatással lehet egy adott verseny kimenetelére. Gondoljunk például a rosszul megválasztott táplálkozás miatt versenyeket elbukó országúti kerékpárosokra vagy a hosszabb sérülés után formájukat visszanyerni nem tudó focistákra.
És ezek a tényezők olyan fontosak, hogy sportfogadások kimenetelét is befolyásolhatják, nem hiába szokták azt tanácsolni a sportfogadás online változatát kedvelő fogadóknak, hogy a statisztikák mellett figyeljenek oda a személyes tényezőkre is. Ma már ehhez nem is kell nagyon komoly felszerelés, egy sportfogadás app – ha jó bukmékert választunk – rengeteg ilyen információval is szolgálhat.
És mivel az online sportfogadás Magyarországon is egyre népszerűbb, így érdemes erre odafigyelnie minden fogadónak. És még nagyobb a kihívás, ha az adott sportoló közben nőként és anyaként is helyt kell, hogy álljon valaki. Mert a legnagyobb női élsportolók esetén is sokszor ott a család, vagy a gyermek, akiről gondoskodni kell. De mit mondanak ők, hogyan maradnak formában, hogyan készülnek fel a legnagyobb versenyekre? A következőben néhány nagyon híres női sportoló tanácsaiból osztunk meg néhányat, ami sok sportfogadás könyv lapjain is fel szokott tűnni!
Hosszú Katinka tippjei a fittséghez
Az egyik leghíresebb magyar úszó, Hosszú Katinka elég sokszor osztott meg táplálkozási tanácsokat korábban, ebből az derült ki, hogy étrendje főleg úgy épül fel, ahogy az amerikai sportolókat felkészítő dietetikus javasolják. Azaz kizárólag hús és hal salátával, tehát minimális szénhidrátbevitellel. Ez alapvetően jól is működött nála, de aztán összeállt egy étrendeket készítő csapattal és így ezt tovább finomították majd egy személyre szabott étrendet raktak neki össze, amiben meg volt határozva, hogy mikor és mit, milyen mennyiségben eszik.
És azt már más legendás úszók is elmondták, hogy a pihenés is létfontosságú. Katinka is egyetért ezzel, hiszen míg 18-20 éves korában egyáltalán nem akart lassítani és pihenni, évekkel később már egyértelművé vált számára, hogy 1-1 nap szünet illetve a tökéletes mélyalvás is létfontosságú a csúcsteljesítmény eléréséhez. Sok női sportoló, például a valaha volt egyik legjobb brit teniszezőnő, Johanna Konta is azt vallja, hogy nem szabad csak az adott sportágból fittnek maradni. Meg kell találni azokat a módokat, amelyek segítségével úgy is lehet edzeni, hogy nem a fő sportágát űzi az ember. Konta esetében ez például a falmászás volt, ami nagyon messze van a teniszpályák világától, viszont nagyszerű az állóképességre, az erő fejlesztésére, ráadásul mentális is felfrissíti az embert.

A női futók esetén is fontos szerepe van az étrendnek, ahogy arról az olimpiai bajnok Allyson Felix futónő is beszélt már korábban.
Ő az edzése mellé általában egy nagyon profin összerakott étrendet követett karrierje csúcspontján, ahol még az is meg volt határozva, hogy mikor eszik. Reggel fél nyolckor evett egy kis tojást mogyorókrémmel, majd ebédre halat salátával (pontosan ahogy Katinka is mesélt erről), úgy általában délután 1 órakor. A vacsoráját este hét órakor szokta elkölteni, szintén csak húst, halat és salátát evett általában.
De ő arról is mesélt, hogy muszáj mindenkinek megengednie magának egy kis csalást, ő például születésnapokon vagy más nagyobb események alkalmával steaket is szeretett enni. Rágcsálnivalóként kizárólag mandulát evett, de ebből is meg volt határozva a napi mennyiség. Ez pont olyan, mint amikor fogadás kapcsán van egy sportfogadás stratégia, amit követünk. A normál futóedzések mellett pedig főleg plank típusú edzéseket, felüléseket és medicinlabdás edzéseket végzett. A brit futónő, Desiree Henry is hasonlóképpen vélekedik.
A világbajnoki ezüstérmes és olimpiai harmadik futónő szerint nem kellenek különleges gépek és termek a jó edzéshez, akár otthon is képes lehet az ember nagyszerű formába kerülni guggolások, felülések, súlyzós lábgyakorlatok segítségével.

A paralimpikon szerint a mentális állapot is nagyon fontos
De mégis a legjobb formát a megfelelő elmeállapottal lehet elérni, amit igazán ismerhetnek a paralimpikonok, akiknek többszörös teherrel kell megküzdeniük. Egy brit paralimpikon kerékpáros szerint a célok és a rutin segítenek elérni azt az elmeállapotot, ami létfontosságú a tökéletes teljesítményhez. És ez nem azt jelenti, hogy vasakarattal kell rendelkezni és mindig keménynek kell maradni. A tökéletes elmeállapotban Dame Sarah Storey szerint képesek vagyunk felbecsülni, hogy mi a lehetséges számunkra és milyen kihívások azok, amelyeket érdemes megpróbálni. És ezzel párhuzamosan a legfontosabb, hogy legyünk ellazultak, élvezzük azt, amit csinálunk. És ha ehhez a mentalitáshoz
• egészséges önkép,
• jó táplálkozás,
• rengeteg gyakorlás társul, akkor bármit elérhetünk.
Egy dolgot azonban ő és szinte minden sportolónő kiemelt, amikor arról kérdezték, hogy mivel tudja a legjobb formába hozni magát. Erre szakértőnk, Aladar Kollar is rámutatott, aki hangsúlyozta, hogy az élet minden területén létfontosságú tényező az alvás. Voltak olyan sportolók, akik speciális magaslati levegőt produkáló kamrában aludtak a nagy versenyek előtt, de mindenki egyetértett abban, hogy a tökéletes és kielégítő alvás jelentősen képes megnövelni a teljesítményünket egy adott verseny során.
És nem csak az alvás mennyisége, de minősége is nagyon meghatározó, ezért igyekezzünk a lehető legjobb feltételek mellett eltölteni a pihenésünket. Úgyhogy igyekezzünk sportfogadásunkhoz is olyan sportfogadás oldalak kínálatát szemezgetni, ahol egyéb statisztikákat és információkat is közölnek a résztvevőkről.
Az otthoni edzésben Rubint Rella tippjei rengeteget fognak segíteni!