Szívesen mennél szembe a konvenciókkal, de nincs olyan menyasszonyi ruha, ami eleget tudna tenni az elképzeléseidnek? Lehet az fekete, nadrágkosztümös, túldíszített vagy már-már tematikus, a Barbi’s boudoir tervezője a különleges menyasszonyi ruhák, menyecske ruhák és koszorúslány ruhák terén igazán otthonosan mozog!
EC: A jelmeztervezéstől kanyarodtál az esküvői és alkalmi ruhák felé. Hogyan tudod kamatoztatni a korábbi tapasztalataidat a menyasszonyi ruhák terén?
Barbi: A színházban bármi megtörténhet, akár betervezik, akár nem, de minden esetben a legkülönbözőbb kérésekre kell megoldást találni, és ezeknek megfelelni. Nem lehet olyat kérni, amit valamilyen módon ne lehetne kivitelezni, ez talán a legfontosabb tanulság. Ami még hasonló a két terület között, hogy lényegében egy esküvőn mindenkinek főszereplő ruhát kell tervezni, hiszen a menyasszony és a koszorúslányok is mindig kiemelt szerepben vannak.

EC: Mikor kezdtél el tervezéssel foglalkozni? Ki vagy mi inspirált ezen az úton?
Barbi: Már gyerekkoromban egyértelmű volt, hogy a rajzolás és a kreativitás fontos és ezzel szeretnék a későbbiekben is foglalkozni. A középiskolában divattervezést tanultam, utána pedig az egyetemen látványtervezéssel (díszlet, jelmez, báb) foglalkoztam. Soha nem volt más elképzelésem. A tanulmányaim alatt is rengeteget jártam színházba, nagyon szerettem a látványos darabokat, itt kezdtem el igazán elmélyülni a különböző stílusokban, akár a rendezőkre, akár a korjellemzőkre gondolva.
Egyik kedvencem a rokokó, de mondhatnám a századfordulós szecessziót vagy a ’20-as éveket is. Ezekből szeretek belevinni a ruháimba, akár visszafogottan, utalás szintjén. Sokat merítek még az ’50-es évek irányzataiból és bármiből, ami Christian Dior-hoz köthető.

EC: A filozófiád szerint „a menyasszonyi ruha az, amiben a menyasszony jól érzi magát”. Ez miben mutatkozik meg az általad tervezett darabokon?
Barbi: Szerintem gyönyörű menyasszonyi ruhákat lehet találni bárhol, mind a szalonokban, mind a tervezőknél, de azok a lányok, akik valami kevésbé konvencionálisat és megszokottat szeretnének (például nem fehéret, vagy éppen nadrágot) viselni, azoknak már nehéz dolguk van. Én abban hiszek, – vélhetően a jelmeztervezői múltamnak is köszönhetően -, hogy a karaktereket és a személyiségeket meg kell mutatni, és igazodni ahhoz, ha valakinek a hagyományostól eltérő az elképzelése.
Hiszen nem mindenki érzi jól magát a csupa csipkés, a hosszú uszályos vagy a hófehér ruhában, ilyenkor pedig a ruha viseli a menyasszonyt, nem pedig fordítva, ami külső szemmel is látható. Fontosnak tartom, hogy azon a napon, amikor egy lány férjhez megy, akkor ne legyen zavaró tényező a ruha és ne legyenek kételyek. A tervezés során én arra törekszem, hogy a menyasszony ne „egy” ruhát kapjon kézhez, hanem „A” ruhát!

EC: Hogyan zajlik a tervezés menete?
Barbi: Elsőkörben igyekszem minél többet megtudni a menyasszonyról és az esküvőről, beleértve a tervezett stílust, a színeket, a dekorációkat, stb. Érkezhetnek hozzám konkrét ötletekkel vagy Pinterestről lementett fotókkal, de az sem baj, ha még nincsenek kiforrott elképzelések. Az első konzultáció alapján úgyis összegyűjtök sok-sok ruhát, mely alapján megbeszéljük, hogy mi az, ami jöhet és mi az, ami egyáltalán nem. Ebből összeáll egy olyan képanyag, ami segít kikristályosítani egy konkrét irányzatot és stílust.

Ezután megkezdem a rajzolást. Előfordul, hogy több verziót is készítek, hiszen ha egyedi ruha készül, akkor az anyagok és díszítések terén is jó, ha kicsit nagyobb a mozgásterünk. Ha elkészülnek a tervek, utána jön az anyagbeszerzés, majd a méretvétel és maga a varrás folyamata, amit ruhapróbákkal egybekötve kísérhet végig a megrendelő.
EC: Mennyi idő mire elkészítesz egy ilyen különleges menyasszonyi ruhát?
Barbi: Túl korán elkezdeni nem lehet, de optimálisan, minimum 4-5 hónap szükséges hozzá. Ez az első beszélgetéstől a készruha elviteléig értendő, ilyenkor igény szerint belefér még néhány módosítás is, ha szükséges. Illetve, amennyiben nagyon sürgős a ruha vagy szezonon kívül vagyunk, akkor akár a 3 hónap is megoldható, de ezt már nem tartom annyira szerencsésnek.

EC: Létezik nálad olyan, hogy túl extrém kérés? Van, amire nemet mondasz?
Barbi: Eddig még nem találkoztam túl extrém kérésekkel, amit viszont nem vállalok, az az abroncsos ruha, mert egyáltalán nem szeretem a mozgását. Ebből egyébként is úgy gondolom, hogy már rengeteg van a piacon. Amennyiben nagyívű, terebélyes szoknyáról van szó, inkább a többrétegű tüllel oldom meg a sziluettet. Ez sokkal finomabb és természetesebb, mint a merev abroncs.

EC: Milyen anyagokkal és technikákkal dolgozol a legszívesebben?
Barbi: Mindig az az aktuális kedvencem, amivel éppen dolgozom. Ha egy nagy és nehéz bársony kell, akkor az, ha egy mesés tüll, akkor pedig az. Ha lehet, akkor természetes szálból készült méterárut választok, mert ég és föld a különbség a viselésekor. A természetes anyagok sokkal kényelmesebbek a bőrnek, jobban szellőznek. A technikák terén pedig nagyon szeretem, ha sok, aprólékos részlete van a ruhának, akár ha hatféle csipkéből kell készítenem egy hetediket, szépen összekézimunkázva, vagy anyagokból virágokat alkotni, ami a fejdíszeimre is jellemző.
EGY KIS INFORMÁCIÓ A BARBI’S BOUDOIR-RÓL
A menyasszonyi ruha az, amiben a menyasszony jól érzi magát. Lehet az fehér vagy színes, hosszú vagy rövid, tüllfelhős vagy letisztult, szoknyás vagy nadrágos. A Barbi’s Boudoir filozófiája ez, s a gondolatok hűen tükrözik az egyedi kollekciók sokszínűségét. Ha te sem találod egyik szalonruhában sem önmagadat és úgy véled, hiányzik az a kis fűszer, amitől igazán a sajátodénak érezheted a menyasszonyi ruhát, engedd szabadjára a fantáziád Barbi segítségével, hiszen jelmeztervezői múltjának köszönhetően, lehetetlent nem ismerve kelti életre a számodra tökéletes darabot! A munkafolyamat részeként kiválaszthatod az alapanyagot, a díszeket, a színeket és a fazont, sőt amennyiben igényled, fejdíszt, menyecske – és koszorúslány ruhát is terveztethetsz.
EC: Saját, kész kollekcióid is vannak, vagy kizárólag egyedi megrendelés alapján dolgozol?
Barbi: Eddig mindig csak egyedi megrendelések alapján dolgoztam, de most tervezem az első, saját kollekciómat, ami vélhetően az Őszi Esküvői Kiállításon már debütálhat, és a 2024-es esküvőkre már ebből is rendelhetnek a menyasszonyok.

EC: A koszorúslányok és az esküvők női vendégei is fordulhatnak hozzád?
Barbi: Igen, szoktam olyan kéréseket is teljesíteni, ami nem a menyasszonyi ruhára vonatkozik, akár menyecske ruhát és koszorúslány ruhát is. Alapvetően nyitott vagyok bármire. Örömanyák egyelőre még nem találtak meg, feltételezhetően azért, mert az ő preferenciáik már kívül esnek a feltűnő, díszes ruhákon, és inkább a visszafogottabb darabokat választják.

EC: Hol találnak meg az érdeklődők?
Barbi: Online egyelőre Instagramon és Facebookon, mint Barbi’s boudoir, egyébként a Sweet Wedding Club szolgáltatói között is ott vagyok a ruháimmal és a kiegészítőimmel. Ősszel pedig a Hungexpo-n, az Őszi Esküvői Kiállításon találkozhatnak velem személyesen.

Ha a menyasszonyi ruhád különleges, legyenek a programok is azok!