Fotó: David Kis Photography
Csodálkoztál valaha azon, miért szórnak rizst az ifjú párra, vagy miért rabolják el az menyasszonyt a lakodalom kellős közepén? Most lerántjuk a leplet a legnépszerűbb esküvői szokásokról és hagyományokról!
ESKÜVŐI TANÚ
A hagyomány szerint a vőlegénynek szüksége van egy megbízható barátra, az esküvő tanúra, aki segít neki szembeszállni a menyasszony szüleivel, amennyiben akadályoznák a frigyet. Emellett az ara védelméről is gondoskodik.
MENYASSZONYI RUHA

Fotó: Panamy Photo
A hagyományos, fehér színű menyasszonyi ruha a tisztaságot, szűziességet, életet jelképezi. A vőlegénynek az esküvő előtt nem szabad meglátnia a menyasszonyt a ruhájában, különben balszerencsések lesznek.
ESKÜVŐI HARISNYAKÖTŐ
A menyasszonyi csokor eldobásához hasonlóan a házasságkötést szimbolizálja, csak ebben az esetben az agglegényeknek kell megküzdeniük a menyasszonyi harisnyakötőért, amit a vőlegény dob el.
FÁTYOL

Fotó: Vamos Wedding Photography
Az ókori Rómában a menyasszonyok azért hordtak fátylat, hogy elűzzék a rossz szellemeket. A fátylat csak a menyasszony veheti fel, máskülönben – a babona szerint – akinek a kezébe kerül, az elcsavarja az ifjú férj fejét. Régi szokás szerint a menyasszonyi fátylat elteszik a gyermek keresztelőjére, melyet követően, ha letakarnak vele egy tükröt, a gyermek hiú lesz.
KONZERVDOBOZ AZ ESKÜVŐI AUTÓN
Az esküvői autó hátuljára kötött fém konzervdobozok a gonosz szellemeket, valamint a szegénységet hivatottak elűzni zörgő, csörömpölő zajukkal.
ELSŐ TÁNC

Fotó: Köő Adrien
Az esküvői nyitótánc szokás a formális bálokból eredeztethető, ahol a díszvendégek vezényelték le az első táncot. A 17. századi Franciaországban menüettet, a viktoriánus Angliában pedig francia négyest jártak a bálozók.
KOSZORÚSLÁNYOK
Ma már azért kéri fel a koszorúslányait a menyasszony, hogy segítsenek az esküvő szervezésében, és mellette legyenek a nagy napon, azonban, a római időkben pontosan tíz, a menyasszonyhoz hasonlóan öltözött lányra volt szükség, hogy azok becsapják az arára vadászó gonosz lelkeket, és vigyázzanak rá az oltár felé vezető úton.
MENYASSZONYI CIPŐ

Fotó: Vamos Wedding Photography
A menyasszony lábbelijének elcsenése nemcsak jó móka, de jó pénzgyűjtési lehetőség is a párnak: az esküvői tanúk árverésre kínálják a menyasszony cipőjét, amibe minden vendég az előző árverező és az ő által felajánlott összeg különbségét dobja bele. Az utolsó a vőlegény, aki úgy kaphatja meg az összegyűlt pénzt és válthatja ki a cipőt, ha pezsgőt iszik belőle.
KÜSZÖBÖN ÁTEMELÉS
Az első, házastársakként közös estéjükön a férj ölben viszi át feleségét a küszöbön. Ezzel egyrészt becsapják a gonosz szellemeket, hogy csak egy személy lépett be az ajtón, másrészt pedig a vőlegény az erejét is fitogtatja.
SÓ ÉS KENYÉR
A babona szerint a friss házasok nem fognak éhezni egész életükben, ha az első hazaérkezésük alkalmával van otthon só és kenyér.
MENYASSZONYI CSOKOR

Fotó: Wed Over Hills
A menyasszony a szertartás után háttal áll a hajadon lányoknak, és hátradobja a csokrát. Aki elkapja a menyasszonyi csokrot, az lesz a következő, akinek bekötik a fejét. Ha szeretné a menyasszony megőrizni, esetleg a másnapi kreatív fotózásra is magával vinni a csokrát, nem muszáj eldobni. Egy második csokor, a dobócsokor tökéletesen megfelel erre a célra!
MENYASSZONYSZÖKTETÉS
Régen úgy vélték, hogy ha a szertartás alatt sikerült elrabolni a menyasszonyt, a vőlegény nem érdemelte meg, hogy feleségül vegye. Ma már az egész csak egy jó buli. Az elrabló elviszi a menyasszonyt egy kicsit, míg a vőlegény valamilyen játékos feladat teljesítésével kiváltja párját. Például a menyasszonyt elrablói elviszik egy bárba, míg a vőlegénynek őriznie kell a menyasszonyi csokrot. Ha elveszik tőle, neki kell állnia a szöktető és az ara fogyasztását.
MENYECSKETÁNC
Éjfélkor az újdonsült feleség piros menyecskeruhába öltözik. Egy férfi (vagy a vőfély) egy lábost és egy fakanalat vesz a kezébe, többször összeüti őket, miközben azt kiáltja: Eladó a menyasszony! Ilyenkor az táncolhat az ifjú feleséggel, aki a lábosba pénzt dob. Amikor a férj megunja, ellopja a fazekat, ölbe kapja párját, és kifut vele az ajtón.
KARIKAGYŰRŰ

Fotó: 2Lenses
A karikagyűrű felhúzása során kiderül, ki lesz az úr a háznál: ha a gyűrű megakad az első ujjpercnél, akkor a feleség, akadálytalan siklása esetén pedig a férfi. Az ókori görögök úgy vélték, hogy a gyűrűsujjban lévő ér közvetlenül a szívhez fut, ezért viseljük ott a házasságot jelző kis ékszert.
SORFAL
A jelenlévőknek meg kell akadályozniuk, hogy a templomból kifelé tartó pár átjusson közöttük. Ez jelképezi a házasságban felmerülő nehézségek, konfliktusok leküzdését.
VIRÁGSZÓRÁS ÉS RIZSSZÓRÁS
A házasság rögös útjának elegyengetéséért és a termékenységért virágot vagy virágszirmot szórnak az oltárhoz vezető útra. A rizsszórás hagyománya Ázsiából származik, és ugyanígy a bő gyermekáldáshoz köthető.
ESKÜVŐI TORTA ÉS GRILLÁZS TORTA

Fotó: Erdősi Tibor Photographer
Minél nagyobb és díszesebb az esküvői torta, annál több gyermekre számíthat a pár, és annál édesebb lesz a közös életük. A torta közös felvágása az összetartozást, az egységet szimbolizálja. Akinek a keze felül van, az lesz az irányító a kapcsolatban.
Grillázs torta esetén a pár egy fa kalapács segítségével, közösen töri össze az édes műremeket, szimbolizálandón a házasság előtti hajadon életük megsemmisülését. Ahány darabra törik a grillázs, annyi boldog év vár az ifjú házasokra.