Az esküvői fogadalom nem kötelező eleme a magyar esküvőknek, sokkal inkább egy Amerikából átvett szép gesztus, amit a menyasszony és a vőlegény egymás felé tehet, amennyiben azt szeretnék. De hogyan is kell kinéznie egy ilyen fogadalomnak, mikor kell elhangzania és hogyan kapcsolódnak ide a szertartásvezetők? Cikkünkben erről is olvashatsz!
Aki látott már valaha romantikus amerikai vígjátékot, amiben esküvő is van, bizonyára találkozott az esküvői fogadalom jelenségével, amit a legtöbbször a templomi ceremónián mond el egymásnak a menyasszony és a vőlegény, és általában az utolsó utáni pillanatban kezdenek el megírni. Nos, ez Magyarországon egyáltalán nem így van és nem is kötelező eleme a szertartásnak.
Házassági nyilatkozat, házassági esküvő és esküvői fogadalom
Három olyan különböző fogalom, ami egymással nem összekeverendő! Házassági nyilatkozatot az anyakönyvvezetőnek kell tenni a hivatalos polgári esküvőn. Hogy ez létrejöhessen, előzetesen telefonon kell érdeklődni a szabad esküvői időpontok felől, ha találtok ideálisat, akkor személyesen meg kell jelenni az anyakönyvi hivatalban, ahol az irataitokkal együtt leadjátok a házassági szándékotokat, ilyenkor már a házasságot követő névviselésről is nyilatkozni kell, (később pedig a tanúk iratainak fénymásolata is szükséges)! A szándéknyilatkozat alapján elkészül a jegyzőkönyv, majd a polgári szertartáson „Igen”-el vagy „Nem”-el megteszitek a házassági nyilatkozatot, amit a házassági anyakönyv aláírásával hitelesítetek.
A házassági eskü a templomi ceremónián hangzik el, kötelező eleme a szertartásnak és minden vallás maga válogatja, hogy pontosan mi hangzik el benne. Ilyenkor a pap felolvassa a szöveget, ti pedig utána ismételitek.

Na de akkor mégis mi az esküvői fogadalom? Az esküvői fogadalmak olyan betartható ígéreteket takarnak, amiket a pár fogalmaz meg egymás felé, formai és tartalmi megkötöttségek nélkül. Mivel nem szükséges ahhoz, hogy a frigy létrejöjjön és nem is szokás idehaza, ezért szerkezetét tekintve semmilyen szabály nincsen rá. Templomi esküvő alatt (a filmekkel szemben) egyáltalán nincs lehetőség esküvői fogadalom tételre, és az anyakönyvvezetővel tartott polgári esküvőn sem mindig engedélyezett, hogy ilyesmit iktassatok a feszített menetrendbe. Bár rugalmasabbak a hivatalok, mint korábban (a legtöbb helyen szabadon választható a zene, a homokszórás vagy gyertyagyújtás, a gyűrűhúzás, a szülőköszöntés), mivel az esküvők jórészt futószalagon követik egymást, nem biztos, hogy meg fogják engedni, hogy ezzel „húzzátok az időt”.
Viszont, ha a polgári szertartást külsős helyszínen is elismételitek egy szertartásvezető segítségével, akkor minden adott ahhoz, hogy ha szeretnétek, esküvői fogadalmakat tegyetek egymás irányába. Mivel az ilyen ceremóniák teljesen személyre szabhatók a dekorációtól kezdve a beszédeken át a szertartás elemekig, így nyugodtan beiktathatjátok ezt a kis érzelmes intermezzot, ami még meghatóbbá teszi az eseményt.
Hogyan néz ki egy esküvői fogadalom?
Sem tartalmilag, sem szerkezetileg nincsen megkötés, hogy hogyan is kellene kinéznie vagy elhangoznia egy esküvői fogadalomnak. Lehet vicces hangvételű, érzelmes, rövid vagy hosszabb, a lényeg, hogy olyan ígéretek hangozzanak el benne, amik be is tarthatók a házasélet alatt.
Mitől lesz tökéletes?
- Mindenképpen beszéljétek meg előre, hogy szeretnétek-e fogadalmakat tenni, ha egyikőtök valamilyen oknál fogva visszakozik, inkább engedjétek el a dolgot, erőltetni semmit nem szabad!
- Határozzatok meg előre egy körülbelüli időkeretet. Kicsit kellemetlenül hat, ha egyikőtök két sort mond, a másik pedig egy komplett kódex-el készül.
- Lámpalázasok inkább vigyenek magukkal vázlatot és olvassák fel, mert még az sem olyan kínos, mint felsülni a sok vendég jelenlétében.
- Meghatódni ér! Ha sírnotok kell, hát sírjatok! Mikor lenne helye az őszinte érzelmeknek, ha nem most?
- A fogadalmakat egymásnak mondjátok, ezért ilyenkor ne a szertartásvezetőt vagy a násznépet nézzétek, hanem forduljatok szembe egymással.
- Ne az utolsó pillanatra hagyjátok a megírását! Legyen idő szépen kidolgozni és be is gyakorolni. Csak a filmekben áll jól, amikor a főhős tépelődik az esküvő előtt öt perccel, hogy mit is mondjon.
- Mi kerüljön a fogadalomba?Bármilyen ígéret, amiről azt gondolod, hogy helyénvaló, őszintén gondolod és be is tartod a házasévek alatt. A szívből jövő saját szavak ilyen esetben jobbak, mint az idézetek, mert tényleg benneteket tükröznek és a te érzéseidről szólnak, nem csak hangzatos frázisokat puffogtatnak. Megfogadhatod, hogy hűséges leszel, odafigyelsz a párodra, kitartasz mellette a nehézségek ellenére is, stb.
A szövegbe nem csak ígéretek kerülhetnek, hanem tartalmazhat szívet melengető visszaemlékezést is egy közösen megélt pillanatra vagy egy vallomást, például amikor rájöttél, hogy szerelmes vagy a választottadba.
Megható esküvői fogadalmak, ha nem jönnének a saját gondolatok
Ha mégsem sikerülne szavakba önteni azt, amit érzel, ezek az idézetek végső soron kihúzhatnak a szorult helyzetből!
„Fogadom: segítek, hogy szeress élni, hogy mindig gyöngéd leszek hozzád, és lesz elegendő türelmem. Hogy beszélek, amikor azt kell, és hallgatok veled, amikor nem. Hogy a szíved melegében élek, és az lesz az otthonom.” /Fogadom című film/
„Fogadom, hogy őrülten szeretlek. Akármilyen leszel is, most és mindörökké. Sosem felejtem el, hogy ez egy életre szóló szerelem. A lelkem legmélyén tudni fogom, hogy jöhet bármi, ami elválaszt minket, mi mindig visszatalálunk egymáshoz.” /Fogadom című film/
„Megígérem én neked,
hozzád jó és hű leszek,
szülőd leszek, s gyermeked,
örökös szerelmesed.
Most már jó így énnekem,
révbe ért az életem,
imára zár két kezem,
csak teérted létezem.” /Kállay Sándor-Ameddig/
„Még ha most nem is tudom elmondani, hogy mit érzek, az életemet azzal fogom tölteni, hogy megmutassam, mennyire szeretlek.” /Agymenők című sorozat/
„Jöhet sok más, aki agyafúrtabb nálam,
és fűt-fát ígér,
de egyik sem fog úgy szeretni, mint én (…)
Minden más délibáb (…)
Figyelj és hallgasd a szív szavát:
Vár rád egy jó barát!” /Toy Story – Vár rád egy jó barát/
Az esküvői fogadalom nem kötelező, de vannak helyzetek, amikor muszáj felszólalnotok a nagy napon!