Azt tervezitek, hogy a polgári szertartás után templomban is kimondjátok a boldogító Igent? Segítünk elindulni az oltár felé, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy tuti ne érjen meglepetés.
POLGÁRI ESKÜVŐ
Magyarországon, aki házasságot akar kötni, annak polgári szertartáson, anyakönyveztető előtt kell kimondania először az igent. Ez megtörténhet az ország bármely polgármesteri hivatalában, de manapság már lehetőség van más helyszíneken is megrendezni a ceremóniát. Bejelentkezni 6 hónappal, de legalább 30 nappal az esküvő előtt szükséges.
Kik nem léphetnek házasságra?
• a rokoni kapcsolatban állók (akár örökbefogadott-
örökbefogadó)
• a 16 évnél fiatalabbak
• akinek előző házassága fennáll
• gondnokság alatt állók, vagy cselekvőképtelenek
Polgári esküvő egyeztetésekor az anyakönyvvezető előtt kell a házasság utáni névválasztásról nyilatkozni.

EGYHÁZI ESKÜVŐ
Csak egyházi esküt nem lehet tenni, a templomi szertartás előtt is szükséges a polgári házasságkötés. A keresztény vallásokhoz tartozó szertartások eltérőek, de alapvetően az alábbiak jellemzik. A katolikus egyház szerint a házasság szentség, a házasságkötési ceremónia lényege, a házasságra lépés, a visszavonhatatlan házasságkötési szándék kinyilvánítása. A protestáns (evangélikus, református) felfogás az anyakönyvvezető előtt kötött házasságot szentnek tekinti, és arra kéri Isten áldását. Tehát a házasságot megáldó istentiszteletről, esketési liturgiáról van szó. Lehetőség van eltérő vallásúak közötti ökumenikus házasságkötésre is. Ilyenkor aszerint a szertartás szerint tartják meg az esketést, amely vallás templomában zajlik az esemény.
Előkészületek
A felkészülésnek, jegyesoktatásnak meg kell előznie a ceremóniát. Jegyesoktatásra az esküvő előtt pár hónappal kell jelentkezni, a helyi lelkészi hivatalban. A beszélgetések során amellett, hogy megbeszélik a szertartás, a liturgia menetét, a jegyespár felkészítést kap arról, hogyan alakítsák közös életüket, hogyan ápolják családi és baráti kapcsolataikat, illetve hogyan, milyen szemléletben neveljék gyermekeiket.
Szertartás
A katolikus szertartáson a templomba először az eskető pap, utána a vőlegény lép be, a tanúkkal. Amikor az oltár elé érnek, visszafordulva várják a menyasszony bevonulását, aki egyedül vagy édesapja, testvére, tanúja stb. kíséretében lép az oltárhoz. Az evangélikus, illetve református szertartáson a bevonulásra nincs külön szabály. Ha biztosra szeretnétek menni, kérjetek egy időpontot a próbára.
Az egyházi házasságkötéshez szükséges iratok:
• keresztlevél
• személyi igazolvány nektek és a tanúknak is
• polgári szertartást igazoló irat
Ha más kerületben szeretnétek templomi esküvőt, szükség lesz saját kerületi, lakhelyetekhez tartozó plébániától egy elbocsátó iratra is!