A nászajándék kérdése állandó fejtörést jelent mind a házasulandók, mind pedig a vendégek számára. Van, aki inkább anyagilag támogatja a párt, míg mások a boltok kirakatait böngészik tanácstalanul. Sőt, ott van még a szülőköszöntő ajándék és a vendégeknek szánt köszönetajándék, ami bár apróságnak tűnik, azért képes borsot törni az ajándékozók orra alá. Mit adjunk és hogyan? Íme, minden, amit az esküvői ajándékokról tudni akartál!
Nászajándék, ha vendég vagy…

Fotó: DuplaExpo
A nászajándék egy kedves gesztus, melyet azért adunk, hogy hozzájáruljunk a friss házasok elkövetkezendő közös életéhez. Ha a pár nem említett semmilyen különösebb kívánságot, vagy a meghívóban nincs konkrét elképzelés feltüntetve, akkor a nászajándék gyakorlatilag bármi lehet, amivel kifejezhetjük örömünket, a saját és a megajándékozott stílusát, és emlékezetes pillanatokat szerezhetünk. Ez lehet könyv, étkészlet, váza, konyhai kisgép, de akár egy wellnesshétvége vagy pénz is. Egy dologra figyelj: az esemény jellegéhez képest sértőnek ható ajándékokat hagyd inkább a lány- és legénybúcsú idejére!
Pénz vs. utalvány
Sokszor a pár külön kiemeli, hogy ne adjunk vendégként a lakáshoz, házhoz tartozó berendezési tárgyakat, edényeket, mert már rendelkeznek ezekkel, esetleg szeretnék maguk kiválasztani őket. Ilyenkor optimális megoldás lehet pénzt ajándékozni, melyet mindenképpen borítékba, egy szép dobozba, vagy valamilyen vicces üvegcsébe téve adjunk át. Kivárhatod vele a menyasszonytáncot is, hiszen ez épp aköré épül, hogy a meghívottak megköszönhessék a friss házasoknak a vacsorát, és anyagilag hozzásegítsék őket közös jövőjükhöz. Sokaknak kellemetlen pénzt ajándékozni, vagy éppen elfogadni – ilyenkor a legkézenfekvőbb egy ajándékutalvány, melyet a pár arra válthat be, amire csak szeretne.
Tedd még személyesebbé!
Mindenkinek jólesik, ha az ajándékát néhány szívhez szóló, személyes gondolat is kíséri papírra vetve. A díszdobozos csomagoláshoz mellékelhetsz képeslapot valamilyen szép idézettel, egy kedves fényképet a múltból, vagy bármi kreatívat, ami emlékezteti a megajándékozottat kettőtök kapcsolatára, és mikor ránéz, rögtön eszébe jut, hogy kitől kapta. Akár pikáns kísérőt is választhatsz, de ügyelj rá, hogy csak az lássa, akinek szánod, hogy elkerüld a kellemetlen pillanatokat.
Ezt az esküvői DIY ötletet mindenképp ki kell próbálnod, ha szeretnéd még személyesebbé tenni a koszorúslányaid vagy az örömanyák csokrait!

Fotó: Köő Adrien
Nászajándék, ha te házasodsz…
Bizony, a megajándékozottaknak sem olyan könnyű a dolga, mint hinnénk – a párnak hatalmas fejtörést szokott okozni, hogyan adják vendégeik tudtára, mit is szeretnének, anélkül, hogy az tapintatlanul hatna. Ez a ti esküvőtök, életetek legszebb napja és egy óriási buli is egyben, amibe rengeteg időt, energiát és pénzt fektettetek – az a szokás, hogy ilyenkor a vendégek ajándékkal kedveskednek teljesen természetes. Néhány praktikával azonban nyugodtan pontot tehettek ennek a kényes kérdésnek a végére.
Nászajándéklista: igen vagy ne?
Manapság egyre népszerűbb, és abszolút bevett megoldás nászajándéklistát készíteni. Ha nem szívesen fogadnál el pénzt, hozz létre egy lajstromot online – kényelmes és egyszerű, ráadásul így a vendégeitek biztosan tudni fogják, mire van szükségetek. Több különböző árkategóriából válasszatok, ha pedig nincsenek konkrét elképzeléseitek, megadhattok támpontokat is!
Piszkos anyagiak – mit szabad?
Ha inkább azt szeretnétek, hogy a vendégek anyagilag járuljanak hozzá a közös életetekhez, ez több módon valósulhat meg. Írhattok a meghívóba rövid, vicces versikét vagy maradhattok a hagyományos menyasszonytáncnál.
Ingó dolog ajándékozása esetén fennáll az illetékfizetési kötelesség, ha a tárgy értéke egy főre jutóan meghaladja a 150.000 Ft-ot!

Fotó: Panamy Photo
Szülőköszöntő ajándék
Bár a legnagyobb hangsúlyt és persze a legnehezebb döntést a nászajándékok jelentik, a szülőköszöntő ajándék is bőven fel tudja adni a leckét. A szülők köszöntésére általában a polgári esküvő közben kerül sor (talán ez a legmeghatóbb része a szertartásnak), ilyenkor többnyire külön-külön kap ajándékot az örömanya és az örömapa, de ha szeretnétek, egy nagyobb közös ajándékkal is kedveskedhettek nekik.
Fontos, hogy az örömszülők nem ugyanazt az esküvői ajándékot kapják, amit a vendégek, hiszen az a köszönetajándék!
Bár a szokások azt diktálják, hogy a szülők köszöntésére a házassági okirat aláírása előtt, de már a fogadalmak megtétele után kerül sor, az anyakönyvvezetővel történő előzetes egyeztetés alapján ezt át is lehet tenni a menetrendben. Gyakori az is, hogy ilyenkor csak virággal köszönti a pár a szülőket, aztán az ünnepi vacsora kezdése előtt, egy rövid beszéd keretében adják át nagyobb ajándékaikat. Mindenképpen olyan meglepetéssel készüljetek, aminek a szüleitek örülni fognak és hasznát tudják venni! A teljesség igénye nélkül, ajándékozhattok: élményt (borkóstolót, városlátogatást, utazást, wellness hétvégét), hímzett zsebkendőt az örömkönnyeiknek, gourmet válogatást a kedvenc italaikkal és hozzá passzoló nassolni valókkal, étkészletet, fotóalbumot a közösen megélt élményeket dokumentálandón.

Fotó: Olajos Ilka
Köszönetajándék a vendégeknek
A násznép tagjainak szánt köszönetajándékok tényleg csak kis apróságok, amiket az esküvői asztalon, a névjegykártya mellett vagy a tányérokban szokás elhelyezni. Ezek lehetnek illatosított gyertyák, bonbonok, mini mézek, szappanok, környezetbarát zacskókba tett fű vagy famagok, amiket az otthonuk kertjében el tudnak ültetni jelképezve a szerelmeteket.
Személyesebbé tennéd az esküvői köszönetajándékokat? A CEWE ebben is a segítségedre lesz!
Egyéb esküvői ajándékok: tanúfelkérő, koszorúslányfelkérő
Mind a tanú, mind a koszorúslány szerep megtisztelő feladat, a nagy kérdést pedig érdemes szebb körítés mellett feltenni. Ennek remek módja lehet egy ajándék box, amiben fiús (szivar, bor, nyakkendőtű, nyakkendő, mandzsettagomb vagy egyéb apróság) vagy lányos (szatén köntös, karkötő, pezsgő, határidőnapló, macaron vagy más édesség) szerepel.