Bár márkája indulásakor csupán mellékvonalként tekintett az esküvői ruhákra, Bálint Sára nevét idővel mégis ezek a darabok tették igazán naggyá a hazai divattervezésben. Nem csoda, hiszen ritkán látni nagymamától örökölt csipkét, antik hímzéseket, enyészettől megmentett vert csipkéket és további régi értékeket új fényben tündökölni. A BS BRIDALWEAR esküvői ruhák pontosan attól különlegesek, hogy a környezettudatosságot a szentimentális értékek felől közelítik.
EC: 2010-ben indult a saját márkád. Hogyan tekintesz vissza erre az elmúlt bő évtizedre?
Sára: Az elmúlt tíz évben rengeteg minden történt velem és a márkával. Rengeteget tanultam az esküvők működéséről, az emberekről és az esküvői ruhákról. Amikor elkezdtem ezzel foglalkozni, nem vártam olyan sok pozitív visszajelzést, mint amikben az évek során részem volt, és arra végképp nem gondoltam, hogy majd több száz menyasszonyt fogok útnak indítani a házasságkötése felé egy általam tervezett ruhával. Meglepetésekkel, sok munkával és remek emberekkel teli időszak volt ez.

EC: 2013-ban, a BS BRIDALWEAR név alatt megjelent az első menyasszonyi ruha kollekciód is. Honnan jött az esküvői vonal ötlete?
Sára: Az esküvői ruhák valahogy mindig jelen voltak mellékvonalként a tervezői pályafutásom során. Ismerősökön, barátokon, iskolatársakon keresztül szinte évről évre készült pár esküvői öltözék, és észrevétlenül a részévé vált a portfóliómnak, de tudatosan nagyon sokáig nem gondoltam az esküvői ruhatervezésre, mint hivatásra. Aztán véletlenül vagy sorsszerűen, otthonról kaptam egy adag régi csipkét, és ezek gondolkodtattak el. 2012-ben készült is belőle egy kollekció, ami nem kifejezetten esküvői jellegű volt, de megjelentek benne a régi csipkék. Érezhetően pozitív visszhangot kapott. Ezen felbuzdulva készült el egy évvel később az első esküvői kollekció, amit aztán felkarolt a média is és a többi organikusan kialakult.

EC: Emlékszel még a legelső menyasszonyi ruhára, amit terveztél?
Sára: Hááát… Talán még a Barbie-zós korszakban volt, olyan 8-12 évesen. De viccet félretéve, az egyetem alatt az egyik barátnőm ismerősének készítettünk/terveztünk egy ruhát közösen. Bevallom, ez még hírből sem hasonlított a napjainkban ismert stílusomra és anyag használatában is erősen eltért a jelenleg használtaktól. Mai szemmel nézve, nem is volt igazán a stílusom. Nagyon sokáig nem találtam meg az esküvői ruhákban az esztétikai és üzenetbeli többletet, ami számomra, mint tervező, érdekessé tette volna őket.


EC: Az anyaghasználatod elsősorban az antik, régi csipkék újrahasznosítására fókuszál. A környezettudatosság vagy inkább a múltban gyökerező érzelmek felidézése vezérel ebben?
Sára: Mindkettő. Alapvetően a környezettudatosság számomra nem egy új vagy trendi fogalom, hanem egy gyakorlati szempont, és mint ilyen, természetesen része az életemnek. Emlékszem rá, hogy a nagymamám gyűjtötte a nylon zacskókat, kimosta a befőttes üvegeket, tudott zoknit stoppolni, kötni, ruhát varrni, horgolni. A szemét automatikusan szelektív volt, mert az ételmaradék és egyéb dolgok a ház körül mindig felhasználásra kerültek. Szinte alig volt hulladék. Számomra az, hogy a tárgyak hosszú életűek és a funkcióik egy idő után eltérhet az eredeti rendeltetésétől teljesen természetes. Nem vagyok gyűjtögető típus, nem szeretek feleslegesen vásárolni, de feleslegesen kidobni sem dolgokat. Az értékes tárgyak és anyagok újraértelmezése, megőrzése nem újdonság számomra, tervezői szemmel pedig izgalmas kihívás.

Az esküvői ruhák esetében, mivel erős érzelmi töltete van az eseménynek, ennek szép kiegészítése lehet, ha a generációk hozzáadott értékei összeérnek például egy esküvői ruhában. De ez sem újdonság, hiszen régen egy lány kelengyéjén és ruháján a család nő tagjai dolgoztak. Ezért is volt különlegesen értékes. Az idegenektől kapott régi csipkéknek felhasználása is közvetít egyfajta tiszteletet a múlt felé, de persze a legszebb, ha a családi gyűjtemény adja az esküvői ruha alapját.
EC: Honnan szerzed be ezeket az alapanyagokat?
Sára: Sokat kapok ajándékba, rendelek online felületekről és piacozok is. Imádom a zsibvásárokat, tele vannak meglepetésekkel.

EGY KIS INFORMÁCIÓ BÁLINT SÁRÁRÓL
A BALINTSARA márkát 2010-ben alapította Bálint Sára divattervező. Két fő csapásiránya a BS BRIDALWEAR, melynek keretében 2016 óta születnek szebbnél-szebb újrahasznosított csipkéből készült, egyedi tervezésű esküvői ruhák a bohém romantika jegyében. Másik vonala a KNITWEAR, a kézi és gépi kötéssel készült, finom kötöttárura fókuszál. Sára minikollekciói egyfajta iránymutatást adnak, hogy a saját igényeid alapján, merre induljon a közös tervezés, aminek végeredménye egy olyan egyedi menyasszonyi ruha, ami szentimentális értékeket képvisel, mindezt a környezettudatosság jegyében.
EC: Milyen stílust képviselnek a ruháid? Milyen menyasszonyoknak ajánlod őket?
Sára: Leginkább bohém, könnyed és aktuális, így jellemezném a stílusomat. Olyanoknak ajánlom, akik nem akarnak belefulladni az esküvői ruhájukba és szeretnének mélyebben kapcsolódni a ruhájukhoz, ezáltal talán jobban jelen lenni az esküvőjük napján.

EC: Egyedi megrendelésre is dolgozol vagy a kész kollekcióidból válogathatnak a menyasszonyok?
Sára: Készülnek kollekciók, amiket inkább ötletgyűjteménynek hívnék. Minden ruha megrendelésre készül, de ezek az ötletgyűjtemények segítenek abban, hogy milyen irányba induljunk. Meg lehet próbálni őket, meg lehet nézni az anyagokat. Alapvetően kiindulásként szolgálnak a személyes elképzelések kialakulásához.


EC: Vásárlásra és bérlésre is van nálad lehetőség?
Sára: Csak vásárlásra. Bérléssel nem tudunk foglalkozni.
EC: Mivel készülsz a 2023-as szezonra?
Sára: Sok szépséggel. A kedvenceim a színezett aljú tüll szoknyák, amiket bátrabb menyasszonyoknak ajánlok. Rengeteg kiegészítővel készültem, amiket szinte bármilyen ruhához fel lehet venni. A fátyol alternatívájaként selyem palástok, szárnyacskák, vagy a hűvös ellen kardigánok és dzsekik színesítik a repertoárt. A legújabb Budoir névre keresztelt kollekció tele van olyan megoldásokkal, amelyeknek köszönhetően az esküvői ruhák később is használható részévé válhatnak a menyasszony hétköznapi ruhatárának.


Minden szempontból környezettudatos esküvőt szeretnél? Fogadd meg ezeket a tippeket!