Megkérték a kezedet? Gratulálunk! Az eljegyzés az egyik legcsodálatosabb nap az életedben. Ha kiünnepeltétek magatokat, kitűztétek a dátumot, és már a helyszínt fontolgatjátok, ne feledkezz meg az anyakönyvvezetőről sem, aki kulcsszerepet játszik szerelmetek beteljesülésében.
Netán szimpatikusabb lenne egy szertartásvezető? Hogy segítsünk a döntésben, csokorba szedtünk mindent, amit a házasságkötésről tudni kell.
ANYAKÖNYVVEZETŐ
Polgári esküvő nélkül nem létezne törvényes házasság, és hivatalos esketés hiányában egyházi szertartáson sem vehettek részt. Nem árt mihamarabb tisztában lennetek, mi a feltétele annak, hogy anyakönyvvezető előtt fogadhassatok örök hűséget egymásnak.
MIKOR?
Ha nem terveztek nagy felhajtást, vagy nincs időtök hónapokig szervezni, akár 30 nappal a kitűzött dátum előtt bejelenthetitek szándékotokat, bármelyik hivatalban. Ez az időintervallum egy kérelem ellenében lehet rövidebb is, amennyiben az ara kismama, vagy sürgősen szükség van a kivonatra, például banki ügyintézés miatt. Azonban a bejelentésnek van maximum határideje is – 1 év, a kitűzött dátumhoz képest.
HOGYAN?
Ha formális keretek között, a polgármesteri hivatalban szeretnétek kimondani az igent, nem kell a lakcímkártyátokhoz igazodnotok, bármelyik hivatalhoz fordulhattok. Ha viszont külső helyszínen tartanátok a ceremóniát, keressétek az ott illetékes anyakönyvvezetőt, hisz csak az általa hitelesített házasság tekinthető érvényesnek. Lakóhely szerinti anyakönyvvezető csak bizonyos kerületekből, vagy jegyző engedélyével szállhat ki külső helyszínre, pluszköltség ellenében. Sokszor azonban nem lehetséges az anyakönyvet kivinni a hivatalból, de erre is találsz megoldást, ha tovább olvasol…
Ezeket ne hagyjátok otthon:
• Személyi igazolvány vagy útlevél
• Lakcímkártya
• Születési anyakönyvi kivonat
• Két nagykorú tanú, érvényes okiratokkal
Amennyiben bármelyik fél házas volt korábban, úgy szükség lesz a végzésre, vagy a záradékolt kivonatra is, melyet az adott anyakönyvi hivatalnál kell kérni.
HATÁRON TÚLI L’AMOUR
Ha a párod nem magyar állampolgár, feltétlenül járjatok utána az anyakönyvvezetőnél, hogy pontosan milyen papírokra is lesz szüksége. Egy biztos, hogy a szokásos okiratok mellett kérnek majd egy tanúsítványt is az ő országából, miszerint az ottani törvények nem állnak szemben a házasságkötés lehetőségével. Minden ilyen papír hivatalos fordítása is kelleni fog, ezt az Országos Fordító Irodánál tudjátok igényelni, ami – és itt nem árulunk zsákbamacskát – nem lesz olcsó. Tolmácsról is nektek kell gondoskodnotok.
Már a szervezés elején szerezzétek be a szükséges dokumentumokat, mert az elbírálásuk egy hónappal hosszabbítja meg a procedúrát. A papírok viszont csak fél évig érvényesek, így legyetek körültekintőek a határidőkkel!
A CEREMÓNIA
Hivatalos körülmények között az anyakönyvvezető egy formális beszédet mond, melynek végén – a tanúkkal közösen – aláírjátok az anyakönyvet. Nem kötelező sem a bevonulás, sem a zene, de ünnepélyesebb alkalmat teremtenek, csak úgy, mint a koccintáshoz, szülőköszöntéshez kért pezsgő. A szertartáshoz igényelhetünk még gyertyagyújtást, de versmondást, vagy akár énekest is.
MI AZ ÁRA AZ IGENNEK?
A fent felsoroltak térítés fejében vehetők igénybe, de a házasságkötő teremért alapvetően nem kell fizetnetek. Ez nem vonatkozik a külső szertartásra, melynek összegét az adott hivatal állapítja meg, és hozzáadja az útiköltséget is. Felmerülő kiadás még a lejátszott zenék jogdíja, melyet az önkormányzatoknak el kell számolniuk a szerzői jogvédő iroda felé. A hivatal ajánlhat fotóst, videóst is, akik szintén növelik a polgári esketésre szánt összeget, de nem kötelező élnetek a lehetőséggel, vihettek saját „stábot” is.
HÁTTÉRZENE A BOLDOGSÁGHOZ
Ha szeretnéd, hogy a közös számotok szóljon, miközben aláírásotokkal összekötitek az életeteket, írj egy CD-t, vagy vigyél magaddal pendrive-ot. Érdemes korábban egyeztetni, hogy a helyszínen milyen technika áll rendelkezésre a zenék lejátszásához, és ha lemezt kérnek, a ceremónia kezdete előtt kipróbálni azt. Általában 3 dal lejátszására van mód, a bevonuláskor, az esketés és aláírás alatt, és a gratuláció során, de a szülők köszöntéséhez választhattok egy negyediket is.
Az esketéshez válasszatok instrumentális számot, hogy a dalszöveg ne zavarjon bele az anyakönyvvezető beszédébe!
SZERTARTÁSVEZETŐ
Említettük, hogy néhány esetben nem lehetséges kirendelni az anyakönyvvezetőt külső helyszínre. Ilyenkor jön képbe a személyi eskető, aki, bár nem hivatalos úton bonyolítja le a szertartást, sokkal személyesebb és emlékezetesebb pillanatokat szerezhet, hisz abszolút rajtatok áll, milyen ceremóniát szeretnétek.
MIBEN MÁS?
Sokan visszariadnak a szertartásvezető gondolatától, mondván, csak eljátssza az esküvőt. Való igaz, hogy az általa vezetett ceremóniát meg kell előznie a hivatalos polgári házasságkötésnek, de az ő irányítása alatt biztosan nem ütköztök unalmas sablonszövegekbe, és formális megkötésekbe. Az igenek kimondása után egy emlékkönyvet írtok alá, de cserébe nincs korlát térben, időben, sem pedig stílusban – egy személyi eskető vezette szertartás olyan lehet, amilyenről csak álmodtatok, és azon sem kell aggódnod, hogy hiteltelen lesz a családtagok, rokonok, barátok előtt. Ha csak ennyi az akadálya, hogy álmaitok helyszínén fogadhassatok örök hűséget egymásnak, ennél jobb megoldást keresve sem találnátok!