A pénz szinte minden téren tabutémának számít az emberek között. Akár barátokról, akár családtagokról vagy házastársakról legyen szó a pénz olyan túlmisztifikált dolog, amiről nagy általánosságban sem beszélünk szívesen. A piszkos anyagiakat talán már csak akkor kellemetlenebb szóba hozni, amikor az esküvői költségek vannak terítéken és az a nagy kérdés: ki fizeti az esküvőt?
Akár mini esküvőt, akár hetedhétországra szóló nagy lakodalmat terveztek, mindennek az alfája és az ómegája a költségvetés kialakítása. Ha már tudjátok a dátumot és nagyjából körvonalazódik, hogy hány vendéggel ünnepelnétek együtt, akkor a következő lépés mindenképpen az anyagiak közös megbeszélése legyen! Vizuálisan is vezessétek le, hogy körülbelül mennyire van szükségetek egy olyan helyszínre, ahol mindannyian kényelmesen elfértek, mennyit szántok a ruhákra, a dekorációkra, a menüre és az italokra, a fotós és videós csapatra, a tortára, valamint a további szükséges részletekre: szülőköszöntő ajándékokra, szertartásvezetőre, köszönetajándékokra, ékszerekre és a plusz extrákra.
Ha ezzel készen vagytok, akkor családon belül kell leülnötök és megbeszélni, ki mekkora részt tud/szeretne vállalni a költségekből. Míg régebben bevett szokás volt, hogy a vőlegény és a menyasszony családja fele-fele arányban osztozik az esküvőt érintő anyagi terheken, addig ma már a házassági szándék kitolódása miatt, többnyire a pár, a saját félretett pénzéből és keresetéből állja közösen ezeket a kiadásokat, minimális szülői beavatkozással, a családi kassza lehetőségei szerint. Amikor a pár fizeti az esküvő oroszlánrészét, akkor a két család többnyire drágább nászajándékkal kedveskedik a házasoknak.

Ki fizet és mit? A régi etikett akár ma is a segítségetekre lehet ebben a kényes kérdésben
♦ Esküvői helyszín bérleti díja – A menyasszony és a vőlegény közösen vagy a szülők fele-fele arányban
♦ Esküvői menü és italcsomag – A menyasszony és a vőlegény közösen vagy a szülők fele-fele arányban
♦ Menyasszonyi ruha, menyecske ruha, ékszerek és cipők, virágcsokor, dobócsokor – A menyasszony saját magának, vagy egy részét kölcsönbe kapja az örömanyától, vagy a nagymamától
♦ Menyasszonyi smink és frizura – A menyasszony saját magának
♦ Vőlegény öltöny – A vőlegény saját magának
♦ Koszorúslányok ruhái és a csokrok, haj, smink – Általában a menyasszony fizeti, de ha szabad kezet ad a koszorúslányoknak, akkor kérheti, hogy saját maguk állják mindezt
♦ Karikagyűrűk – A menyasszony és a vőlegény közösen
♦ Tanúk kitűzői, tanúfelkérők – A vőlegény
♦ Szülőköszöntő ajándékok, köszönetajándékok a vendégeknek – A menyasszony és a vőlegény fele-fele arányban

♦ Esküvői autó – Fizetheti a vőlegény egymaga is
♦ Virágdekorációk – A menyasszony családja vagy a menyasszony
♦ Esküvői meghívók és papírdekorációk – A menyasszony és a vőlegény közösen
♦ Esküvői fotós és videós – A menyasszony és a vőlegény közösen vagy a szülők fele-fele arányban
♦ Esküvői torta és desszertbár – A menyasszony és a vőlegény közösen
♦ Extrák (koktélbár, tűzijáték, szelfi autómata) – A pár közös megegyezése alapján vagy együtt, vagy egyik fél ezt, a másik fél pedig azt állja
Természetesen ezek a szabályok egyáltalán nincsenek kőbe vésve, ha ettől több segítséget kaptok, akkor igazán szerencsés helyzetben vagytok, de nem várható el, hogy minden teher a szülőket érintse. Viszont, ha egyikőtök rosszabb anyagi háttérrel rendelkezik, fontos, hogy tisztelettel legyetek ez iránt, és a későbbiekben sem ti, sem a családtagjaitok ne vessék ezt a másik szemére!
A ki fizeti az esküvőt kérdés után… Titkok, ellentétek, kínos kérdések – Egy esküvő igazi aknamező lehet, ha a családi problémák felszínre törnek…