Küszöbön átemelés, plusz egy fő és a szent tehén – a nászéjszaka szokások nagyon eltérőek a világ körül.
Egyes kultúrákban a mai napig, néhány évtizeddel ezelőtt pedig idehaza is egyfajta misztikum lengte körül a nászéjszakát, hiszen a házasságot csak akkor tekintették „elháltnak”, ha sikeres volt az a bizonyos első, férj és feleségként eltöltött este. A két fél ilyenkor ismerte meg igazán közelről egymást, egészen idáig csak udvarias keretek között, szimplán társalgási célzatból volt megengedett az érintés, minden erotikától mentesen.
Manapság ennek nincs túl nagy jelentősége, hiszen a párok a legtöbb esetben már jóval az esküvő előtt összeköltöznek és szabad utat engednek a szexualitásnak. Nagyon ritka, ha valaki önszántából megvárja a ceremóniát vagy „tisztasági fogadalmat” tesz. Egy olyan világban, ahol ennyire nyílt kommunikáció folyik a szexualitásról és a nemiségről, talán nem is kell nagyon csodálkozni a klasszikus értelemben vett nászéjszaka elhálásának eltűnésén.
A tisztasági fogadalom egyfajta eskü Isten és maguk felé, hogy a fogadalmat tevő egészen addig nem bocsátkozik szexuális kapcsolatba, amíg meg nem találta az igazit – ennek megpecsételése pedig maga az esküvő. A fogadalmat egy „tisztasági gyűrű” viselése jelképezi. Az elhatározás mögött komoly szándék húzódik, amit nem mindenki tud betartani, különösen, ha az amerikai tinisztárok között böngészünk. Egy darabig szüzességi gyűrűt viselt az ujján a Jonas Brothers frontembere, Joe Jonas, akit saját felesége, Sophie Turner égetett be nem is olyan régen a Netflix „Jonas Brothers Family Roast” műsorában. „Joe Jonas nem csak bugyuta gyűrűkbe dugta az ujját, hanem sztárokba, színésznőkbe, sőt egy-két szupermodellbe is.” – hangzott el a színésznő szájából. Több mint ciki!
A romantikus vígjátékok miatt hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az esküvő napján ugrásra kész vadmacskaként, frissen és üdén vetik bele magukat a házasok a fülledt nászéjszakába. Nos, az elképzelésekkel szemben a valóság az, hogy elmaszatolódott sminkkel, hulla fáradtan, hólyagosra tört lábbal, alkoholos szájszaggal és a tánctól csatakosra izzadva senki sem áll készen a bevetésre (tisztelet a kivételes szupernőknek és szuperpasiknak, akik még ilyenkor is top formában vannak).
Nászéjszaka szokások Magyarországon
Magyarországon senki nem várja el, hogy az esküvő után rögtön elhálják a házasok a nászéjszakát. Nem kell beszámolni róla a családtagoknak (igen, van olyan kultúra, ahol ez alapkövetelmény), nem kell róla bizonyítékot felmutatni, maximum a haverok ugratnak majd vele a legközelebbi összejövetelen. Egyetlen apró szokásunk, amit gyakran egy kiadós szundi követ, nem pedig nemi aktus, az a küszöbön átemelés. Az ősrégi babona szerint a férj átemeli a küszöbön újdonsült feleségét, hogy megóvja az az alatt rejtőző ártó szellemek rontásától.
Ehhez képest hajmeresztő nászéjszaka szokások vannak a világ körül, amit főként a vallás diktál.
Ultraortodox zsidó nászéjszaka
A Szatmárnémetiből New York-ba vándorolt ultraortodox zsidó csoport számára a szabadosság maga a pokol. Egyetlen olvasmányuk a szentírás, zárt közösség révén alig tudnak és fogadnak be valamit a fejlődő kultúrákból. Házassági szokásaik és a nászéjszaka is meglehetősen szigorú és merev. Gyakran még gyermekként kényszerítik a lányokat házasságra, mit sem tudva a szexualitásról és a saját testükről. A fiúk sem különösebben felkészítettek ezen a téren. Az Unortodox – A másik út című életrajzi könyvből kiderül, hogy előfordul, hogy a lány a kórházban köt ki, mert a partnere azt sem tudja, hol kellene megtörténnie a behatolásnak. A nászéjszakáról természetesen be kell számolni a családtagoknak.
Muszlim nászéjszaka
Az ultraortodox zsidókkal szemben a muszlimok nászéjszakája sokkal privátabb és meghittebb. A saría törvénykezése szerint több imának kell elhangoznia Allah felé, még mielőtt bármi is történne és a feleknek meg kell győződnie róla, hogy rajtuk kívül senki nem tartózkodik a szobában. Mivel arab területeken nem ritka, hogy két idegent adnak össze, így a párnak lehetősége nyílik először beszélgetés útján jobban megismerni egymást. Ha a lány nem képes levetkőzni a gátlásait és nem áll készen az intimitásra, a nászéjszakát el lehet néhány nappal halasztani, hogy az ifjú pár előbb megszokja egymást. A saría szerint a férfinak a lehető leggyengédebbnek kell lennie a házasság első estéjén, a nő pedig nem mutathat közönyt.

Hindu nászéjszaka
India a világon az első a házasságra kényszerített kislányok számát tekintve, aminek fő oka, hogy a nőket nem tartják sokra, inkább csak egy plusz éhes szájat látnak bennük és egy tárgyat, ami bármikor áruba bocsájtható némi juss fejében. A lányok 65%-a még a 18. életévük betöltése előtt megy akaratlanul férjhez, 20%-uk pedig még a 14 éves kort sem éri el. Ennek fényében rendkívül megrázó, hogy a férjük bármit megtehet velük a nászéjszakán a kielégülés eléréséért, sőt a hinduknál még egy szent tehén jelenléte is megkövetelt a vallás szerint.
Nászéjszaka Afrika egyes törzseiben
Bizonyos afrikai zárt törzsekben nem csak a friss házasok vesznek részt a nászéjszakán, hanem egy harmadik személy is. Lehet az a törzs egyik tapasztalt női tagja vagy a feleség édesanyja, – jelenlétének célja, hogy tanácsaival segítséget nyújtson a nászéjszaka sikeres elhálásában.
Ennek tükrében örüljünk, hogy a mi nászéjszakai szokásaink miatt maximum annyi kellemetlenség ér, hogy a férjünk megbotlik velünk a küszöbben…
Légy formában a nászúton! Töltődj fel testileg és lelkileg és formáld az alakodat hatékonyan!