A modern párok teljesen más felfogás mentén képzelik a nagy napot, mint tették azt szüleik vagy nagyszüleik. Rengeteg hagyomány kopott ki az idők során nem csak a programlistából, hanem a köztudatból is. De azt viszont a mai napig mindenki tudja, mit jelent, ha a ceremóniamester elkiáltja magát: „Eladó a menyasszony!”
A menyasszonytánc az esküvői programok egyik fontos pontja, ahol az újdonsült feleség a lakodalomban még teljes menyasszonyi pompájában, de már túl a díszvacsorán, ropja a táncot a vendégsereg minden tagjával, akik cserébe pénzt dobnak egy arra kijelölt kalapba, dobozba vagy fazékba.
Mikor legyen a menyasszonytánc?
A menyasszonytáncra a lakodalom estéjén, rendszerint éjfél előtt kerül sor, még azelőtt, hogy a menyasszony átöltözne menyecskeruhába. Az optimális időpont valahol a tortaszeletelés körül van, attól függően, hogy hány órára tervezitek a desszertek felszolgálását. Rögtön utána kezdeni a menyasszonytáncot megterhelő a gyomornak és lehet, többen inkább még lohasztanának, mielőtt ismét táncra perdülnek. Ha tíz óra magasságában szervírozzák a tortát, akkor tizenegy előtt ne kezdődjön a tánc!

Van den Bosch Sydney és Egerszegi Tomi esküvői képeit készítette: Jaksa Tímea
Ki táncolja és miért?
Az esküvői etikett szerint a menyasszonytáncban illik minden jelenlévő vendégnek részt venni. Ez egy szép gesztus, mellyel a másik család kifejezheti a menyasszony felé a befogadást és az elfogadást, míg a saját családja támogatást, az örömben való osztozást mutathatja táncával. A menyasszonytánchoz a ceremóniamester vagy vőfély verbuválja a vendégeket a már ismerős, népi rigmusokkal: „Eladó a menyasszony most ötszázért, Következő elviheti dupláért, De, aki a legvégére marad, Nem ússza meg tíz rongy alatt! Ettetek is, ittatok is eleget. A menyasszonytánc elől el senki se mehet, Az asztaltól lehet lassan felállni, Még mindenkinek olcsón lehet beszállni!”
Ezt követően a vendégek (általában először a szűk család, aztán a rokonok, barátok és kollégák) felállnak egy sorba, majd a tetszőlegesen bedobott összeg után maximum 1 percet táncolnak egyesével a menyasszonnyal. A sort a hagyományok szerint a vőlegény zárja.
Ki táncolja és miért?
Nem minden lány álma, hogy közel száz különböző ember megforgassa, vagy esetleg meg is tapossa a menyasszonyi ruháját. Mindenkinek a saját egyéni döntése, hogy akar-e menyasszonytáncot vagy sem. Ha az utóbbi mellett döntesz, jelezzétek azt előre a programoknál, így a vendégek ennek megfelelően tudják kalkulálni a pénzbeli nászajándékot.
Egy másik sokat vitatott esküvői szereplő: a mulatós zene!