Fotók: Imagined by Sofia
Az egyszerű lejátszási listán túlmutató zenei élményre vágysz az esküvődön? A Zongorálomesküvő magas színvonalú, személyre szabott zongorajátékkal teszi emlékezetessé a bevonulás, a szülőköszöntés, az első tánc és a vacsora varázslatos pillanatait. Az élő zongorajáték repertoárját ráadásul ti szabhatjátok személyre, sőt akár a saját dalotokat is elkészíttethetitek, hogy legyen mit dúdolni még az unokáknak is!
EC: Milyen céllal indult a Zongorálomesküvő? Kikből áll a csapat?
Benjámin: A Zongorálomesküvő projektet azért indítottuk, mert valami újat szerettem volna a zenei piacra dobni. Többször kerestek meg, hogy csatlakozzak lagzis zenekarokhoz, ami egy kemény műfaj, mind felkészülésben, mind állóképességben. Ezzel nincs is baj, viszont zeneileg sajnos a repertoárok nagy része távol áll tőlem – gondolok itt a mulatósra, partizenére. Olyasmibe szeretek sok munkát fektetni, ami szívügyem is. A feleségemmel akkoriban épp az esküvőnkre készültünk, így mi is egyike voltunk azoknak a pároknak, akik az élő zenében mást keresnek: kicsit komolyabbat, változatosabbat, eredetibbet. Ezt profi minőségben csak egy gyakorlott művész tudja egy szem hangszerrel biztosítani. Ehhez már inkább volt kedvem, szívesen dolgoztam a repertoáron, végeztem piackutatást hazai színtéren… azt láttam, hogy gyerekcipőben jár nálunk a ceremóniazenélés és a fogadás-szerű élőzene. Éreztem, hogy ez az én utam.
Roberta: Nekem kislánykorom óta szívügyem a zongora, vonz a komolyzene. Amikor csak tehettem, beleszőttem a zenét a tanulmányaimba, a szakdolgozatomba, a mindennapjaimba, kulturális marketing szakirányon végeztem. Az egyik legszebb élménynek tartom az élő zongorajáték hangját hallgatni, és talán az esküvő az egyetlen nap az életünkben, amikor a zene csak nekünk és rólunk szól, úgy, ahogyan a filmekben látjuk. Ezt az élményt nem lehet egy magnó bejátszással összehasonlítani. Nem csak fantáziát láttam ebben a projektben, de egy szuper réspiaci megoldást és egyben egy izgalmas kihívást. Biztos vagyok benne, hogy számtalan menyasszony és vőlegény van, aki ilyesmire vágyik, csak még nem látott (hallott) rá példát.

Fotók: Lighthall Studio
EC: Milyen szerepet játszik a zene az életetekben? Miért pont a zongora lett a ti hangszeretek?
Benjámin: Nincs igazán különleges story – zongoránk volt otthon, elkezdtem zeneiskolába járni. Aztán bíztattak, hogy komolyan foglalkozzak vele, mert van hozzá tehetségem, így ez lett úgymond az életem. Gyakoroltam, konziba mentem, aztán a Zeneakadémiára… Mára megvannak a saját projektjeim, van egy magán zongoraiskolám (SzakcsiBen Zongorastúdió), foglalkozom dalszerzéssel is, és itt ez az új kihívás, ahol foglalkozhatok klasszikus darabokkal és feldolgozásokkal, közelebb hozhatok többféle stílust az emberekhez.
Roberta: Nekem csak hobbi volt a zongora, tíz évig jártam zeneiskolába Pécsett. Örülök, hogy jó tanáraim voltak, akik elhivatottak, és szakmailag is jó alapot adtak. Később gazdasági pályára mentem, de a zene megmaradt hobbiként és kicsit szakterületként is, ha a zenei marketinget és a kultúra pártolását annak lehet venni. Arra persze nem számítottam akkor, hogy családi vállalkozásban fognak összeérni a szálak…

EC: Kiknek ajánljátok a Zongorálomesküvőt?
Roberta: Azoknak, akik szeretnének élő zongorajátékot az esküvőjükön, a bevonulástól a vacsorán át a nyitótáncig. Akik varázslatosnak érzik, ha valaki leül egy zongorához, és játszik, mindig olyan dallamokat, ami épp odaillik. Benji nagy előnye, hogy kiemelkedően improvizál a klasszikus stílusokban is. Így hallhat a násznép az esküvőn magas színvonalú, saját minikoncertet. Ha a pár többre vágyik egy jól időzített lejátszási listánál… itt a lehetőség.
EC: Zenei repertoárotokban a klasszikus, a musical és a jazz/pop is szerepet játszik. Egy esküvőn mind a négy stílust bemutatjátok?
Benjámin: A repertoárt minden esetben a pár igényeire szabom. A Zongorálomesküvő magja a ceremóniazene, itt minden dallam kulcsfontosságú, örök emlék is egyben. Ha a jegyesek valami igazán nagyon egyedire vágynak, közösen írunk egy dalt. Többféle csomagajánlat áll rendelkezésre attól függően, mennyi zenés elemet szeretnének a nagy napon, csak a ceremóniát, vagy vacsora aláfestést, esetleg külön műsorszámokat is. Ahogy említettem, minden elem személyre szabható, a vacsora alatt pedig fix repertoárból játszom, de a stílusokat ott is egyeztetjük. Van, aki kifejezetten bárzenét szeretne, van, aki Disney-dalra keringőzne, és van, aki a klasszikus nászindulóra vonul be. Minden lehetséges!

EC: Saját lejátszási listával érkeztek vagy teljes mértékben a pár állíthatja össze a dalokat?
Roberta: Van egy fix repertoár a honlapon, ami jó kiindulópont, és sokan innen merítenek ötleteket is. A személyre szabható elemek viszont teljes mértékben választhatóak, ezekkel a dalokkal külön készül Benjámin minden esküvőre. Ha pedig olyan dal a kedvenc, amiből még nem készült zongora-átirat, vagy nem olyan, ami igazán tetszik a párnak, kidolgoz egy saját átiratot. Minél több a kívánság-elem, annál korábban érdemes egyeztetni a részletes repertoárt, főleg, ha a pár táncot is tanulna, melyhez hanganyagot kér. Erre is van lehetőség.
EC: Milyen akkordokat javasoltok a ceremóniához, a vacsorához vagy épp a nyitótánchoz?
Benjámin: ez nagyon egyedi dolog. A zene olyan sokszínű, amilyen sokfélék vagyunk mi, emberek. Mindenkinek más az ízlése, és ezen a napon a jegyespáré a főszerep, a lényeg, hogy hozzájuk passzoljon minden. Vannak a napnak olyan részei, ahol kevésbé meghatározó, pontosan mi szól, inkább a hangulat a lényeg: a vendégvárás, a gratulációk és koccintás alatti vagy a vacsora közbeni muzsika… Itt elengedhetetlen az improvizatív készség. Egyébként pedig a pártól függ, milyen hangulatot szeretnének igazán.
Roberta: Vannak helyzetek, ahol jó, ha élőben játszik a zenész: ha lassabban érkezik a menyasszony, és el kell nyújtani kicsit a bevonulózenét… Ha a szülőköszöntőn módosul a forgatókönyv az ülésrend miatt, vagy ha az örömapa beszéde kicsit hosszabbra nyúlik vacsora közben. Ilyen helyzetekben az a jó, ha a vendégek nem zökkennek ki az élményből, ha a zenész alkalmazkodik a hangulathoz, a helyzetekhez, akár hangerőben, stílusban vagy egy-egy dal hosszát tekintve.

EC: Az esküvő helyszínére a zongorát is ti szállítjátok? Meddig vagytok jelen a nagy napon?
Benjámin: Alapból egy vagány piros Nord Stage elektromos zongorán játszom. Ezen többféle nagyzongora-hangszín áll rendelkezésre, könnyen szállítható, egyszerűbben hangosítható, esőzés esetén is viszonylag rövid idő alatt áthelyezhető. Ha a pár álma egy fekete nagyzongora, és a helyszínen nem áll rendelkezésre, akkor lehetőség van annak bérlésére, melyet teljes egészében mi intézünk. A hangszer védelme érdekében itt korlátozott a lehetőség, szabadtérre például nem áll módunkban kiállítani – mégiscsak egy Steinwayről van szó! Átmeneti megoldásként pedig ennek a kettőnek az ötvözete, egy elegáns megjelenésű fekete elektromos zongora áll rendelkezésre. A hangszerekről bővebben a honlapon található információ.
EC: Extraként a pár saját számot is készíthet a segítségetekkel. Mi ennek a menete? Hogyan áll össze egy ilyen dal?
Benjámin: A párral egyeztetjük a stílust, a hangulatot, esetleg azt, hogy van-e már valamilyen alapötlet (hobbizenészeknél és zugversíróknál mindig lapulhat egy egyedi, őszinte és ígéretes kiindulási alap). Ha nincs alap, az sem gond. Megbeszéljük, hogyan képzelik el, férfi vagy női énekessel, miről szóljon a szöveg, vannak-e elemek, amiket belefoglalnának, egyszóval inspirálódunk. Ezután kialakítok egy próbadallamot, és ha nincs kész szöveg, együtt dolgozom a szövegíróval, majd a kész anyagot felveszem a házi stúdiómban, így minőségi hanganyagot tudok küldeni a párnak. Véleményezik, és addig alakítgatunk rajta, amíg azt nem érzik, ez az ő daluk. Természetesen valamennyire muszáj határt és időkorlátot szabni a képzelet szárnyalásának, de 2-3 egyeztetés-módosítás után már ki tud alakulni a vezérfonal, és meglesz az igazi.
Roberta: Nyáron volt az esküvőnk, és az egyik húgom két héttel előtte behívott a szobába, hogy írt nekem egy dalt, mit szólok. Hát elsírtam magam, aztán együtt megírtuk a második versszakot. Sosem fogom elfelejteni azt az estét, és azt sem, ahogy elénekelte nekem a bevonuláskor. Örök emlék, erről a dallamról mindig ez a varázslatos időszak jut majd eszembe. Aki saját dalt szeretne, nem csak egy saját bevonulózenét vagy tánczenét kap, de egy örök dallamot is. Videó alá, diavetítés alá, és hogy legyen mit énekelni a gyerekeknek-unokáknak… Elég romantikus, lányok! A nagy nap hamar elrepül, de a dallamok újra felidézik a szép emléket, akárhányszor meghalljuk őket.

EC: Hol vállaltok felkéréseket?
Benjámin: Mindenhol. A foglalások és a logisztika függvénye, hogy mit tudok elvállalni, de alapvetően az egész országban. Ha pedig nem lenne a vírus, szívesen utaznék is, ha erre van igény… de ez még várat magára, reméljük nem sokáig!
Benjamin fotózásunkon is zongorázott már, nézd meg romantikus játékát Bátyai Évi álomesküvőjén!
Zongorálomesküvő – Élő zongorajáték az esküvődön
www.zongoralomeskuvo.com
www.facebook.com/zongoralomeskuvo
www.instagram.com/zongoralomeskuvo
www.youtube.com/channel/UCHIibk9I3FgVgB7oUxgepzw
info@zongoralomeskuvo.com
+36 30 851 0571
Még nem tudod, mi szóljon az esküvődön? Meríts ihletet a lejátszási listánkból!