Bernadett és vőlegénye április 4-re kitűzött esküvőjét is alaposan átformálta a vírus. Ugyan mindvégig kis esküvőt terveztek, arra még ők sem számítottak, hogy az a tizennyolc fő is problémát okozhat. Végül csak a szülők és egy fotós társaságában álltak oltár elé, a megszokott menyasszonyi ruha és öltöny helyett pedig teljes védőfelszerelést, gumikesztyűt és maszkot viseltek. Megmutatjuk milyen egy igazi koronavírus esküvő.
EC: Április 4-én volt az esküvőtök. Ez azt jelenti, hogy már javában a vírushelyzet közepén esküdtetek. Mik voltak az eredeti terveitek, és mennyiben kellett ezeken módosítani?
Bernadett: Eredetileg sem terveztünk nagy esküvőt, összesen 18-an lettünk volna, csak a szűk család. Mivel az én rokonaim Egerben élnek, így oda jelentkeztünk be. Egy kis étteremben foglaltunk asztalt, lett volna egy vacsora meg torta, utána pedig egy kedves szállodában aludtunk volna. Ebből a kialakult helyzet miatt semmi sem valósulhatott meg. Még a tervezettnél is kisebbre kellett szabni az elképzeléseinket és humorosan kezelni, tematikus, koronavírus esküvőt tartani.

EC: Mit éreztetek, amikor kiderült, hogy nem tarthatjátok meg az esküvőt a tervezett módon?
Bernadett: Nem egy hirtelen sokk volt. Folyamatosan figyelemmel kísértük az eseményeket és lassan realizálódott, hogy ez most nem úgy fog alakulni, ahogy szerettük volna. Nehéz volt elfogadni, hogy számunkra nagyon fontos rokonaink nem lehetnek ott velünk, de megértettük, hogy ez mindenki biztonságát szolgálja. Pont egy héttel az esküvő előtt vezették be a kijárási korlátozást, akkor egy kicsit megijedtünk. Emiatt folyamatosan kapcsolatban voltunk az anyakönyvvezetővel, mert volt rá esély, hogy nem tarthatjuk meg az esküvőt. De szerencsére Egerben úgy döntöttek, hogy két tanúval és a szülők jelenlétében tartanak polgári szertartást.

EC: Hogyan zajlik a vírushelyzetben a polgári esketés? A létszámkorlátozáson és a higiénia előírások szigorú betartásán kívül van-e más különbség a korábbiakhoz képest?
Bernadett: Nálunk nem volt bevonulás, koccintás és a szülők köszöntése is elmaradt. Azt hiszem, hogy a pezsgős koccintást, illetve a gyertyagyújtást vagy homokszórást most nem lehet kérni.

EC: Teljes védőfelszerelésben, maszkban és kesztyűben álltatok oltárhoz. Nem bántátok, hogy elmaradt a menyasszonyi ruha és az öltöny?
Bernadett: Amikor kiderült, hogy csak kis létszámmal és maszkban lehet házasodni, akkor azért elkenődtünk egy kicsit. Ekkor már fölöslegesnek tűnt megvarratni a menyasszonyi ruhát, úgyhogy azt lemondtam. Ez volt az a pont, amikor megfogalmazódott bennünk, hogy ha már olyan nem lehet, amilyet elképzeltünk, akkor legyen egy poén és érezzük jól magunkat, legyen koronavírus esküvő. Utána már csak az volt a nehézség, hogy mindenkinek találjunk megfelelő felszerelést. Természetesen az overál tényleg csak poén volt, viszont a maszk és gumikesztyű viselését nagyon komolyan vettük, főleg a szüleink közelében.

EC: A vendégeitek mit szóltak, mikor megtudták, hogy csak a két tanú, a szülők és a fotósotok lehet veletek?
Bernadett: Mindenki elfogadta, hogy ez most egy ilyen helyzet. Természetesen senki nem örült neki, mi is szerettük volna ezt az élményt megosztani velük, de tudtuk, hogy most nem lehetséges. Felmerült egy rövid ideig, hogy szülők sem lehetnek jelen, azt hiszem azt sem mi, sem a szüleink nem tudták volna ilyen „könnyedén” elfogadni. Illetve a fotós még egy érdekes kérdés. Alapvetően nem lett volna fotósunk. Amikor kitaláltuk a beöltözős koncepciót, akkor kérdeztem meg a fotós ismerősömet, Kudar Zsoltot, hogy mit szólna egy ilyen témájú esküvői fotózáshoz. Neki nagyon megtetszett az ötlet, úgyhogy el is jött velünk és nagyon sok vicces ötlettel járult hozzá a hangulathoz.

EC: Mikorra tervezitek a folytatást?
Bernadett: Eredetileg is azt terveztük, hogy valamikor a közeljövőben tartunk egy nagyobb szabású lagzit, ahova meghívjuk az egész családot és a barátainkat is. Jelenleg az első babánkat várjuk, aki június végén születik. A terv az, hogy már legyen akkora, hogy ő is és mi is felszabadultan tudjuk élvezni a bulit.

EC: Mit tanácsoltok azoknak a pároknak, akik hasonló cipőben járnak, mint ti?
Bernadett: Nehéz kérdés. Szerintem most embert próbáló időszakot élünk. Mindenki egy kicsit feszültebb, talán kicsit nehezebben vesszük az akadályokat, mint egyébként. Most nagyon sok álomesküvőt kell lemondani és szerintem ez nagyon nehéz lehet. Mi általában próbáljuk humorral oldani a feszültséget és ez most is bevált. Nagyon jól szórakoztunk végig, sokat nevettünk egymáson meg a helyzeten is. Így nem maradt bennünk semmilyen keserűség, sőt nagyon szívesen fogunk visszaemlékezni erre a napra később is. Persze nem kell mindenkinek beöltözni teljes védőfelszerelésbe, de a humor sokat segít.
Ilyen egy esküvő a koronavírus idejében. Nézd meg Bernadették nagy napját képekben!
Fotó: Kudar Zsolt
Az esküvő elhalasztásakor a szerződésbe foglaltak a mérvadóak, dr. Németh Angéla ügyvéd válaszol a leggyakrabban felmerülő jogi kérdésekre!