Az esküvői fogadalom amerikai példára kezd egyre népszerűbbé és megszokottabbá válni itthon is, míg a tanúk, örömszülők és koszorúslányok által elmondott ünnepi, olykor megmosolyogtató beszédek mondhatni már viszonylag régebbi motorosai az esküvői menetrendnek. De vajon kötelező-e az esküvői pohárköszöntő és mikor kell a beszédeknek elhangzania? Elárulunk mindent, amit tudni akarsz!
Az esküvő kéz a kézben jár a nyilvános szerepléssel, aminek akkor is eleget kell tennetek, ha introvertált, kissé szorongó személyiségek vagytok. A házassági eskü és a házassági nyilatkozat elkerülhetetlen része az egyházi, valamint a polgári szertartásnak,- így ha még az esküvői fogadalmat ki is hagyjátok, szándékosan nem kitéve magatokat a mumusként számon tartott nyilvános megszólalás buktatóinak – akkor is fel kell készülnötök arra, hogy minden szempár rátok szegeződik majd, amikor az oltárnál álltok.
De ki mondjon pohárköszöntőt az esküvőn?
A klasszikus menetrend szerint a beszédekre, azaz a pohárköszöntőkre a fogadás előtt kerül sor. Az esküvői köszöntőt általában a tanú/tanúk mondják az ünnepi fogadás előtt. De szót kérhetnek az örömapák is. Az elhangzott köszöntések után következik a vőlegény (ritkább esetben a menyasszony), aki megköszöni a násznépnek, hogy eljöttek, majd üdvözli a szülőket, a tanúkat és koszorúslányokat, valamint újdonsült feleségét/férjét. Gyakran a szülőköszöntő ajándékok átadására is ekkor kerül sor. A 4-5 felszólaló beszéde összesen nem szokta túllépni a negyedórát.
Mivel egyáltalán nincs kőbe vésve, hogy kiknek kell beszédet tartania, így nyugodtan ki is hagyható a pohárköszöntő, de a pár részéről illik legalább néhány szót szólni az egybegyűltekhez a vacsora előtt.

Mit mondjunk?
Ha nem vagytok a szavak emberei és távol áll tőletek a nyilvános szereplés, elég csupán megköszönni a vendégeknek, hogy eljöttek és felszólítani őket, hogy bátran fogyasszanak. Rövid viccel is megspékelhető a beszéd, de akár a vőlegény méltathatja újdonsült feleségét.
A tanúk inkább személyes, közös élményen alapuló történettel készüljenek, de semmiképp sem olyannal, ami mások számára kellemetlen lehet! Érdemes inkább a gyerekkora vagy a párra koncentrálni, és nem az esetleges bulizós időszakból meríteni.
Az örömapa oldaláról tanácsos külön köszönteni a vőlegény vagy menyasszony családját (attól függően melyik örömapa szólal fel), illetve a násznépet. Pohárköszöntőjében általában családi meghitt pillanatok kerülnek felemlítésre.
Trükkök és tippek, hogy ne sülj fel az esküvői fogadalom és a pohárköszöntő elmondásakor
- A helyes légzés elsajátításával kezdd a tanulást, különben mindenki hallani fogja, ahogy kapkodod a mikrofonban a levegőt. Ennek érdekében végezhetsz direkt légzőgyakorlatokat, amiket a legjobb a szabadban vagy nyitott ablaknál kipróbálni. Belégzéskor emeld fel a karokat, kilégzésnél pedig kulcsold össze magad előtt. Próbálj napról-napra több levegőt a tüdődbe szívni és kipréselni, ezzel is növelve annak kapacitását!
- Zavarában az ember hajlamos arra, hogy elhadarja vagy elraccsolja a szöveget. Ezeket a tipikus beszédtechnikai hibákat kellő gyakorlással hatékonyan kiküszöbölheted. Írd meg a szöveget, állj tükör elé, és ismételd annyiszor hangosan, amíg meg nem tanulod a teljes beszédet a helyes artikulációval, légzéssel és timeinggal együtt. Ha úgy érzed, elfelejted a szöveget, inkább mondj kevesebbet, de az mindenki számára érthető legyen!
- Otthon egyedül és idegen környezetben sok ember előtt beszédet tartani merőben más hatással van az időzítésre. Amit otthon elmondasz három perc alatt, az közönség előtt akár egy teljes perccel is tovább tarthat! Mivel az emberi figyelem egyre csekélyebb és rövidebb ideig tart, figyelj oda, hogy ne húzd túl a pohárköszöntőt!
- Nem kell sírni, érzelmi kitöréseket produkálni vagy színészi magasságokba emelkedni. Légy laza, felszabadult! Inkább önmagadat add, mint egy művien begyakorolt színdarabot!
Egy finom illat extra magabiztosságot adhat! Válaszd ki a hozzád illőt!