Noha az esküvő csak a szerelemről és az önfeledt boldogságról szól, sajnos az előtte és utána lévő időszakot egy elég masszív esküvői ügyintézés és adminisztráció jellemzi. Nem mindegy például, hogy milyen opciók közül választhatsz a névváltozást illetően, és, hogy még milyen elintéznivalókkal kell szembesülnötök a mézeshetek után. Készüljetek!
Hivatalos, anyakönyvi hivatalban tett polgári esküvő nélkül nem hivatalos a házasságkötés, tehát ezt akkor sem úszhatjátok meg, ha szertartásvezetővel, külsős helyszínen esküdnétek vagy templomi szertartást is akartok.
Az esküvő előtt
A polgári ceremónia létrejöttéhez először is jelezni kell a házassági szándékot a helyi anyakönyvi hivatalban (nincs születési vagy tartózkodási hely szerinti megkötés), ezt legkorábban a tervezett dátum előtt egy évvel tehetitek meg, a hivataltól pedig a bejelentést követő 30. nap után kaphattok legkorábban időpontot. Ennek elintézéséhez (főleg a fővárosban) érdemes először vagy konkrét dátumot vagy egy tetszőleges hónapot kiválasztani, majd telefonon érdeklődni az anyakönyvi hivatalnál, hogy vannak-e szabad időpontok. Amennyiben sikerül megegyezni, úgy személyesen meg kell jelenni a hivatalban és mindkettőtöknek bemutatni az érvényes személyazonosító okmányt/vezetői engedélyt/útlevelet. Szükséges továbbá az anyakönyvi kivonat másolata, a családi állapotot igazoló okirat (korábbi válás vagy özvegység esetén) és állampolgárságot igazoló irat. Később a tanúk személyazonosító okmányára és lakcímkártyájára is szükség lesz. Ez az eljárás teljesen ingyenes, megtételéről hivatalos jegyzőkönyv készül.
Nyilatkozat házasságot követő névviselésről
A polgári ceremónia előkészületeit több személyes találkozó is megelőzheti az anyakönyvvezetővel, melyek egyikén kötelező a névváltoztatásról is nyilatkozni.

Általában a feleség veszi fel valamilyen formában a férj nevét, melynek lehetőségei az alábbiak:
- A férj teljes nevének felvétele, mely esetben egy ’-né’ toldalék kerül a végére. Pl.: Minta Tamásné
- A férj teljes nevének felvétele, plusz a saját lánykori név megtartása. Pl.: Minta Tamásné Példa Emőke
- A férj családnevének felvétele. Pl.: Minta Emőke
- A férj családnevének felvétele ’-né’ toldalékkal, plusz a saját lánykori név megtartása. Pl.: Mintáné Példa Emőke
- A férj családnevének kötőjeles hozzákapcsolása a saját lánykori névhez. Pl.: Minta-Példa Emőke (ez csak kéttagú vezetéknév lehet, ha valakit lánykori nevén is Minta-Példa Emőkének hívnak, ő nem lehet Rácz-Minta-Példa Emőke!)
- Nincs névváltozás, minden marad a régiben. Pl.: Példa Emőke
Ritkán, de van úgy, hogy a férj veszi fel a feleség nevét, ez esetben a névviselés az alábbiak szerint alakulhat:
- A feleség vezetéknevének felvétele. Pl.: Példa Tamás
- A feleség vezetéknevének kötőjeles hozzákapcsolása a saját névhez. Pl.: Példa-Minta Tamás
Utóbbi variáció, manapság egyre népszerűbb, több hazai sztárpár is azt választotta, hogy mindkét fél felveszi a másik családnevét és ezzel összekapcsolják a neveiket (Pl.: Puskás-Dallos Bogi és Puskás-Dallos Peti).
Amennyiben történik névváltozás, úgy az anyakönyvvezető kérheti, hogy a nevet változtató fél digitálisan írjon alá az új nevével, mely aztán az új személyes okmányokon szerepel majd. A korábbi évekhez képest változás, hogy a személyi igazolvány, a lakcímkártya, a TAJ-kártya, az adókártya és a jogosítvány kiállítása ingyenes és automatikus, ezzel további teendő nincsen. Új útlevél igénylése is lehetséges ezzel egy időben az anyakönyvvezetőnél, de ennek kiállítása már pénzbe kerül. Tíz évre szóló útlevél a 18-70 éves korúak számára 14.000 Ft az idei évben. Az új iratok postai úton érkeznek általában egy hónapon belül.
A házassági anyakönyvi kivonatot a házasságkötést követően adja át az anyakönyvvezető, tehát ez után sem magatoknak kell járni.

Esküvő után
A nevet érdemes megváltoztatni minden hivatalos és nem hivatalos helyen is, tehát a bankkártyát éd minden egyéb iratot is az új néven kiállíttatni. Bankkártyát személyesen, az új személyi igazolvány bemutatásával igényelhetsz, banktól függően díjmentesen vagy egy bizonyos összeg megfizetése után.
A névváltozást jelezni kell a közműveknél, hiteltörlesztésnél a hitelező intézet felé (diákhitel esetében például online is lehetséges) és ingatlantulajdonosként a földhivatalt is értesíteni kell. Igény szerint az egészség kártyákat, hobbi kártyákat, pontgyűjtő kártyákat és törzsvásárlói kártyákat is kérheted az új nevedre elkészíteni.
Összességében az okiratok intézése sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb, mint korábban, de ha mégis maradnak benned megválaszolatlan kérdések, az anyakönyvvezető mindenre naprakész választ tud adni, sőt a 1818-as telefonszámon 0-24-ben hívhatod a Kormányzati Ügyfélvonalat, ahol szintén foglalkoznak majd a kérdéseiddel.
Ide biztosan nem kell útlevél: Romantikus mézeshetek Balatonlelle első okos panziójában!