A 2020-as év, köszönhetően a korona vírus elterjedésének, korántsem úgy indult, ahogy azt vártuk, de a május végre jelentős enyhítéseket hozott országszerte. A Kormányinfó legfrissebb bejelentése alapján már a fővárosban is megtartható a polgári szertartás, sőt június 15-től a lakodalom is, ha az nem lépi át a kétszáz főt! Így a korábban emlegetett augusztus 15-i határidővel szemben már a nyáron felcsendülhetnek az esküvői harangok…
A hírek szerint körülbelül 46.000 esküvő került átszervezésre a márciustól ősz végéig terjedő időszakra vonatkozóan. És mivel a legtöbb házasság a tavaszi és nyári évszakokban köttetik, a házasulandók között megindult egyfajta versengés a későbbi időpontokért. A korona vírus miatti legfrissebb kormánybejelentés alapján viszont azok jártak a legjobban, akik kivártak a nyári esküvőjük elhalasztásával. A rendelkezés szerint ugyanis a mai naptól már Budapesten is megtartható a polgári szertartás, június 15-től pedig a lakodalom is, ha az nem haladja meg a kétszáz fős létszámhatárt! Ugyanezen feltételekkel és a higiéniai előírások betartásával vidéken is ünnepelhetnek a házasulandók.

Fotó & nyitókép: Orsolya Hajas Photography
Egyeztetés minden szolgáltatóval
Az esküvők zöld utat kapnak június 1-től; országszerte sorra nyitnak meg a helyszínek, a szállodák, az éttermek és a kávézók, így innentől kezdve mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy bevállalja-e az esküvőt a higiéniai szabályok betartása mellett vagy inkább a halasztás mellett dönt.
Azok, akik kivártak és most meg is tartják az esküvőt, mindenképp egyeztessenek a szolgáltatókkal, azon belül is legfőképp a helyszínnel, hiszen az asztalokat és a terítékeket is úgy kell elrendezni, hogy tartható legyen a másfél méteres előírt távolság, valamint tánctér gyanánt is nagyobb területet kell leválasztani. Minden bizonnyal a maszk és a kesztyű használata sem csak a személyzet számára lesz kötelező, hanem a vendégek és a pár dress codejának is részévé fog válni. Célszerű ezekből is többet kihelyezni a bejárathoz, továbbá biztosítani a fertőtlenítőszer korlátlan használatát.
Természetesen az esküvői szolgáltatók is eldönthetik, hogy munkába állnak-e vagy biztonsági okokból kivárnak, így vedd fel még időben mindenkivel a kapcsolatot telefonon, és egyeztess velük a részletekről, és a további teendőkről!
Tippek a biztonságos esküvőzéshez
1. Ha megtartjátok az esküvőt a tervezett dátum idején, értesítsetek róla minden vendéget is telefonon! Ne vedd zokon, ha valaki lemondja, kezeld rugalmasan a helyzetet, hiszen az enyhítések ellenére is fő a biztonság!
2. Az asztalokat helyezzétek messzebb egymástól, és a terítékek között is legyen meg a legalább másfél méteres távolság!
3. Mivel az előírásokat az esküvőn is tartani kell, a menyasszony táncot mellőzzétek, és inkább csak egy kis stílusos pénzgyűjtő doboz jelezze jelképesen ezt a hagyományt!
4. Helyezz ki maszkokat és gumikesztyűt, amiből mindenki kedvére vehet a helyszínen!
5. Az esküvő elnaradhatatlan része a gratuláció, amit ha tehettek a fizikai kontaktus minimalizálásával kivitelezzetek.
6. A távolságtartás továbbra is kötelező, így a helyszínnel egyeztetve próbáljátok nagyobb területet kialakítani a tánctérnek! Így nem kell lemondanotok a szórakozásról sem, de közben valamelyest védve vagytok a kórokozókkal szemben.
7. A svédasztal most rendkívül menő, de inkább a hagyományos ültetéses vacsorát válasszátok, hogy ezzel is redukáljátok a fizikai érintkezést. Az alkoholos italokat is a pincérek töltsék a poharakba, és szervírozzák a vendégeknek!
8. Kedves gesztus a sütemények és torták csomagolása a vendégekeknek, de ha van rá mód átmenetileg ezt is kerüljétek.
9. Csak, hogy stílusosan reagálj a járványhelyzetre, köszönetajándék gyanánt fertőtlenítő géllel lepd meg a vendégeid!

Fotó: Orsolya Hajas Photography
Ha mégis a halasztás mellett döntenétek
Kétszáz főnél is nagyobb esküvőt szeretnél? A külföldi vendégek miatt nem kockáztatnál? Netalán a fővárosban esküdnél, vagy elővigyázatosságból mégis halasztanál a nagy napon?
Ha a vőlegényeddel egyetértetek abban, hogy nem bánjátok, ha a korona vírus miatt most csak a ceremóniát tartjátok meg, és csak később ünnepeltek nagyobb társasággal, akkor érdemes a szertartást lebonyolítani, akár egy kis házkörüli sütizéssel és koccintással megpecsételve.
Ha viszont fontosnak tartjátok, hogy a szertartás és a lakodalom egy napon legyen, és az sem másodlagos szempont, hogy nyugodtabb légkör övezze a nagy napot, akkor tanácsos a halasztás mellett dönteni. A két forgatókönyv közül bármelyikre essen a választásotok, fontos, hogy időben reagáljatok a helyzetre, hiszen az újratervezést minél hamarabb meg kell kezdeni!
A halasztásra kényszerülő párok körében az őszi és téli dátumok rendkívül felkapottak lettek, de az sem ritka, ha akár egy évet is tolnak az esküvőn annak érdekében, hogy nyáron mondhassanak igent (aminek igazából a mai döntés fényében idén sem lett volna különösebb akadálya). Mivel sok ezer házasulandóról beszélünk, viszonylag nagy verseny alakult ki a pénteki és szombati időpontokért, így érdemes rugalmasan kezelni a helyzetet, és akár egy csütörtöki vagy vasárnapi napot választani. Sok esküvő idén ősszel vagy télen kerül majd megrendezésre, de a jövő évben várhatóan sokkal több házasság fog köttetni, mint az előző években.
A Zala Springs Golf Resort-ban még idén ősszel összeházasodhattok!