Fotó: Zichy-palota Házasságkötő Terem, 9022 Győr, Liszt Ferenc u. 20. / mufegyor.hu/eskuvoszervezes
A 2020-as év hullámaiban a házasságkötő termek, ha lehet, még fontosabb helyszínné váltak. A polgári szertartások színtere nagyjából egy séma szerint működik, de azért településenként vannak eltérések a stílusok, a szolgáltatások és a lehetőségek terén.
Összegyűjtöttünk minden olyan hasznos információt, ami segítségedre lesz, amikor a házasságkötő teremben foglalsz időpontot, sőt megmutatjuk a legjobb fővárosi és vidéki alternatívákat is.
A házasságkötő teremben az anyakönyvvezető celebrálásával történik meg a hivatalos polgári esketés, többnyire a család és néhány közeli barát társaságában (ide nem feltétlenül szokás meghívni mindenkit, aki a templomba és a lagziba is hivatalos). A polgári szertartásnak nyolc különböző része van: bevonulás, művészeti rész, anyakönyvvezető hivatalos beszéde, gyertyagyújtás/gyűrűhúzás/aláírás, szülőköszöntő, művészeti rész ismét, anyakönyvvezető köszöntő beszéde, végül pedig a pezsgőzés és a gratuláció. Ez nagyságrendileg félóra alatt le is bonyolítható.
Nekünk minden részhez van egy jó zenénk!
A házasságkötő termek a fent felsorolt szekciókhoz majdnem mindenhol engedélyezik a saját zenei aláfestést, amivel személyre szabhatóbbá válik a ceremónia. Hasonlóképpen a szertartáselemek esetében. A hagyományos gyertyagyújtás helyett opcionálisan dönthettek homokszórás mellett, de a gyűrűket behozhatja akár egy kis koszorúslány is.

Fotó: Györfi Csaba
Bejelentkezés a házasságkötő terembe
A szolgáltatások településenként eltérhetnek, de a bejelentkezés mindenhol ugyanúgy működik. A házassági szándékot legkorábban egy évvel előre lehet jelezni, a szertartás dátuma pedig 30 nappal az igény bejelentése után kerülhet kitűzésre. Helyi megkötöttség nincs, tehát nem fontos a menyasszony vagy a vőlegény lakóhelyén esküdni, viszont később már nincs lehetőség módosítani a helyszínt, azaz ott kell megkötni a házasságot, ahol az igény leadás megtörtént. A házasságkötő terembe való bejelentkezés kizárólag személyesen, a házasulandó felek részvételével lehetséges.
Ami a papírokat illeti, magatokkal kell vinni az alábbiakat:
♥ személyazonosság igazolására szolgáló okmány
♥ születési anyakönyvi kivonat
♥ lakcímkártya
♥ családi állapot igazolása elvált fél esetén
♥ özvegy esetén az előző házastárs halotti anyakönyvi kivonata
♥ amennyiben az egyik fél külföldi állampolgár, szükséges egy tanúsítvány, hogy a hazája szerint házasságot köthet
Az anyakönyvvezetőnél kell nyilatkozni továbbá arról is, hogy a felek hogyan viselik tovább a nevüket a házasságkötés után, illetve a születendő gyermekek családnevéről is. Ezen az esküvő előtt még díjmentesen lehet módosítani, utólag viszont már csak egy 5 ezer forintos illeték befizetésével van rá lehetőség.
Ha még nem gondolkoztál a névviselésen, itt találsz néhány alternatívát hozzá.

Fotó: Györfi Csaba
Érdemes úgy érkezni a házasságkötő terembe, hogy nagyjából összeállt már a fejetekben a forgatókönyv és tudjátok, kik lesznek majd a tanúitok. Ezt a szerepet betöltheti minden 18. életévét betöltött, cselekvőképes, érvényes személyi igazolvánnyal rendelkező személy, így nyugodtan választhattok a rokoni és baráti körből is.
A polgári esküvő ára
A díjakat minden esetben a település helyi rendelete szabályozza, így eltérő lehet, hogy kell e fizetni a terembérlésért vagy sem. Általában, amennyiben az esketés a házasságkötő teremben, hivatali időben történik, úgy díjtalan a szolgáltatás, de időn túl vagy külső helyszínen (már ha választható ilyen opció az adott településen) történő celebráció már díjköteles, melynek mértéke helységenként különbözhet.

Fotó: Györfi Csaba
A házasságkötő terem dekorálása
Akárcsak az árakat, úgy az extrákat is a hely válogatja. Ahol a technika és a terem kapacitása lehetővé teszi, ott igény szerint kérhető saját zene, de mondhat beszédet a menyasszony és a vőlegény is, a szülőköszöntés alatt verselhet az anyakönyvvezető, valamint a ceremónia végén rizsszórás, galambröptetés vagy lufi felengedés pecsételheti meg a pillanatot. Ezt érdemes előre, már a foglaláskor megkérdezni, nehogy utólag csalódjatok!
A dekorációk tekintetében elsősorban virágokat és textíliákat célszerű használni az esküvőhöz és a terem színeihez, stílusához hangolva. Mivel egy nap több esküvő kerül lebonyolításra egy házasságkötő teremben, nem érdemes túl aprólékos vagy túl sok dekor elemmel dolgozni, mert nem biztos, hogy lesz idő az elbontásra. Emiatt több helyen nem is örülnek, ha a pár beleszól a dekorációba.
Polgári esküvő a járványhelyzetben
A higiéniai előírások betartása az enyhítések után is kötelező, így a házasságkötő terem kilincseit, székeit és a szertartáshoz használt elemeket folyamatosan fertőtlenítik. A maszk és kesztyű használata vélhetően továbbra is elvárt marad mind a házasulandó pártól, mind a tanúktól és vendégektől. A járvány ideje alatt a házasságkötő termek még inkább reflektorfénybe kerültek, így már egyre több helyen felújított, korszerűsített helyszínen mondhatjátok ki a boldogító igent.

Fotó: Budavári Házasságkötő Terem, 1014 Budapest, I. kerület, Úri u. 58. / budavar.hu/hazassagkotes
… És amit semmiképp ne hagyjatok otthon, ha polgári esküvőre mentek:
♥ A ti és a tanúitok személyazonosítására alkalmas iratokat (ez lehet személyigazolvány, vezetői engedély vagy útlevél), továbbá a lakcímkártyáitok is nélkülözhetetlenek az esketéshez.
♥ Természetesen fontosak a kellékek, a karikagyűrűk, a homokszóró szett vagy egyedi gyertya, amivel szimbolikusan is megpecsételitek az igeneket.
♥ Ne feledkezzetek meg a CD-ről vagy pendrive-ról sem, ha saját zenével készültök a ceremóniához!
♥ Amennyiben a pár valamely tagja, esetleg a vendégek közül többen is külföldi állampolgárok, tanácsos tolmácsot fogadni a szertartás idejére, hogy mindenki egyaránt érthesse és élvezhesse az ünnepi pillanatokat.
5 kiváló házasságkötő terem a fővárosban
• Egy szűk körű polgári szertartáshoz tökéletes: 1014 Budapest, I. kerület, Úri u. 58.
• Modern igényekhez: 1139 Budapest, XIII. kerület, Béke tér 1.
• Az elegáns: 1163 Budapest, XVI. kerület, Havashalom u. 43
• Nagy létszámú esküvőhöz: 1055 Budapest, V. kerület, Kossuth Lajos tér 9.
• A főúri ceremóniához: 1041 Budapest, IV. kerület, István út 14.
5 kiváló házasságkötő terem vidéken
• A páratlanul díszes: 3300 Eger, Dobó István tér 2.
• A mindenhez közel elhelyezkedő: 4400 Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 7.
• A gazdag történelmi múltra visszatekintő: 7400 Kaposvár, Kossuth Lajos tér 1.
• Műemlékvédelem alatt álló ékkő: 6720 Szeged, Széchenyi tér 10.
• Utazás a királynők korába: 9022 Győr, Liszt Ferenc u. 20.
Az esküvőhöz kapcsolódó papírmunkáról és kötelező ügyintézésről itt olvashatsz bővebben!