Elvileg mindent normálisan csinálsz, mégis minden évszakban magadra szedsz egy kicsit. Mi lehet a baj, és hogyan tudod megállítani a folyamatot? A válasz a kalóriacsapdákban rejlik!
1. Bűnös
Rossz táplálkozás
Hiába eszel csak háromszor naponta, ha azok a kaják nem megfelelőek. Rendszerint a zsíros és cukros ételek túlzott fogyasztása áll az elhízások hátterében. Az édességek, a chipsek, a tortillák, a gyorskaják mind idetartoznak.

Megoldás: Az egészséges táplálkozás szabályai egyáltalán nem nehezek: fogyassz naponta többször gyümölcsöt és zöldségeket, zsíros hús helyett soványat (disznóhús és hamburgerpogácsa helyett csirke- vagy pulykamellet) egyél, és a fehér lisztből készült péksütemények helyett teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket válassz.
2. Bűnös
Rejtett kalóriák
Nem eszel gyorsétteremben, kerülöd a csokit és a desszertet, de mi a helyzet a kólával, a jeges teával, a gyümölcslevekkel, a gyümölcsjoghurtokkal és társaikkal? Annak ellenére, hogy folyékony halmazállapotúak, rengeteg cukor van bennük – csakúgy, mint a bolti smoothie-kban, a shake-ekben, a müzlikben vagy éppen a vanília- ízesítésű latte macchiatóban!

Megoldás: Bolti italok helyett inkább te magad készíts otthon smoothiet friss alapanyagokból, jeges teát zöld vagy fehér teából, és cukor helyett csak egy kis mézzel vagy édesítőszerrel ízesítsd. Ha coffe-to-go kávét veszel, inkább sima tejeskávét kérj. Müzliből natúrt válassz, és te magad szórd meg mazsolával vagy gyümölcsökkel – így elkerülheted a plusz cukorbevitelt. Olcsóbb is, és nem hizlal annyira.
3. Bűnös
Túl kevés mozgás
Az évek előrehaladtával lassul az anyagcserénk, ezért ugyanannyi mozgás mellett kevesebb bevitt kalóriával is hízhatunk. Ha nem iktatjuk életmódszerűen a napi teendőink közé a testmozgást, akkor 30-40 éves kor fölött a felesleg észrevétlenül képes lerakódni.

Megoldás: A rendszeres sport a megoldás: heti háromszori intenzív mozgás megoldást jelenthet a problémádra. Aki rendszeresen sportol, az többet is eszik, de az anyagcseréje gyorsabb, és a mozgással ledolgozza a többletet, így mégsem lesz kövérebb, mint aki keveset eszik, és nem sportol.
4. Bűnös
Stressz- vagy unalomevés
Ha unatkozol, gyakrabban nyitogatod a hűtőt? Ha stressz ér, simán lecsúszik egy tábla csoki? Akkor te is olyan vagy, aki az érzelmi gondjait evéssel kompenzálja. Ez pedig lassú elhízáshoz vezet.

Megoldás: Ha rossz a kedved, nassolás helyett inkább végezz valamilyen testmozgást. Eleinte biztosan nem lesz hozzá kedved, de a sport boldogsághormonokat szabadít fel az agyban, amitől jobb hangulatba kerülsz, ráadásul mozgás közben nem fogsz a bajaidon gondolkodni. Ha mindenáron nassolni szeretnél, akkor aszalt gyümölcsöket vagy zöldségeket rágcsálj.
Ha elméletben tényleg mindent tökéletesen csinálsz (őszintén: nem nassolsz esténként, ritkán eszel gyorskaját), mozogsz is, és mégis hízol, akkor lehet, hogy valami nincs rendben a hormonműködéseddel. A pajzsmirigy-alulműködés például hízást okozhat. Ha felmerül a gyanú, mindenképpen menj el a háziorvosodhoz, mondd el neki a problémádat, és kérd meg, hogy küldjön vizsgálatra!