2022. szeptember 8-án, balmorali otthonában, 96 éves korában elhunyt II. Erzsébet királynő, az Egyesült Királyság leghosszabb ideig regnáló monarchája. A királynő 70 évet töltött a trónon, 74 évet pedig házasságban, Fülöp herceg oldalán, akitől a tavalyi évben kellett fájdalmas búcsút vennie. Most a legendás hercegi esküvővel emlékezünk meg róluk.
Erzsébet és Fülöp herceg szerelme és házassága talán az egyik legjobb példával bír a világon, és nem csak a hosszúsága miatt. 1947-es házasságkötésük már abban az időben is ritkaságszámba ment, hiszen az akkori érdekházasságok között, ez valódi tiszteleten és szereteten alapult.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A legelső találkozásukra 1934-ben, Marina görög-dán hercegnő és György herceg esküvőjén került sor. Ekkor a leendő királynő még csak nyolc éves volt. 1939-ben ismét keresztezték egymást útjaik a Royal Navy College-ben, majd levélváltásba kezdtek. A feljegyzések szerint szerelem volt első látásra. Marion Crawford, a királynő akkori dajkája a könyvében így emlékezett meg: „Erzsébet soha nem vette le róla a szemét.” Unokatestvére egy Vanity Fair-nek adott interjúban úgy nyilatkozott, hogy a „királynő soha nem nézett más férfira.”
Fülöp és a hercegnő hosszú ideig folytatta a levelezést, ami akkor sem szakadt meg, amikor a második világháború alatt a férfi a haditengerészettel távol tartózkodott. A szabadságok alatt ekkortájt is rendszeresen látogatta a királyi családot és sok időt töltött Erzsébettel a balmorali birtokon (a királynő kedvenc helye volt, itt is hunyt el).
A háború után Fülöp Londonba költözött, és a Buckingham-palota gyakori vendégévé vált. Miután egy egyhónapos vakációt töltött el Erzsébettel és családjával, sor került a lánykérésre, amit egészen addig titokban kellett tartani, amíg a hercegnő 21 éves nem lett. A gyűrűt Philip Antrobus londoni ékszerész tervezte Fülöp édesanyjának tiarájából. Az eljegyzéssel Fülöp végleg lemondott a görög hercegi címről.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A hercegi esküvőre 1947. november 20-án került sor a Westminster-apátságban. A legendás eseményt a BBC tudósította rádión és több mint 200 millióan követték világszerte, 2000-en pedig a helyszínen követték az eseményeket. Erzsébet menyasszonyi ruháját maga az Anyakirálynő terveztette. I. Erzsébet, a családnál már többször is kiváló munkát végző tervező, Sir Norman Hartnell-t kérte fel a nemes feladatra. A szavaival élve: „azonnal eltökélte, hogy az eddigi legszebb ruhát fogja elkészíteni.” És valóban így is lett…
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az esküvői képek a Hartnell által tökéletesre álmodott designt mutatják: a hercegnő szaténból készült, szív alakú nyakkivágással, V-alakú derékvonal vezetéssel és rétegzett szoknyával kivitelezett ruhát viselt, amit Boticelli híres „Primavera” festménye ihletett. Csillagvirágok és narancsvirág motívumok húzódtak rajta a 10.000 darab maggyöngy és 15 méter hosszú, vállnál erősített uszály mellett. A ruha a remény jeleként szolgált a háború utáni megszorításokból kilábaló Nagy-Britannia számára. Ahhoz, hogy Erzsébet ki tudja fizetni a menyasszonyi ruhát, az akkoriban fizetőeszközként szolgáló kuponokat gyűjtött. Érdekesség, hogy polgárok százai próbálták segíteni a leendő királynő ügyét és elküldték neki a saját ruhakuponjaikat, de ez a törvény szerint illegális volt, ezért mindet vissza kellett juttatni eredeti tulajdonosoknak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A második világháborút követő korlátozások hatással voltak az esküvőre, ezért a szertartást követő ebéden mindössze 150 vendég vett részt a Buckingham-palotában, aminek fénypontja a négyszintes, 220 kilós esküvői torta volt, amit Fülöp herceg kardjával vágtak fel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az esküvő nem volt zökkenőktől mentes
Mint minden esküvőn, úgy Erzsébet és Fülöp nagy napján is történtek kisebb bakik. Az egyik, hogy a hercegnő diadémja a készülődés közben megsérült. Az Anyakirálynőtől kölcsönkapott „Queen Mary Fringe” tiara egy része eltört, amit a királyi ékszerész próbált azonnal helyreállítani. Néhány esküvői képen látható, hogy nagyobb tér van a tiara középső része és a jobb oldalon lévő gyémántok között. A leendő királynő annyira izgatott volt, hogy az édesapjától nászajándékba kapott gyöngysorát is elfelejtette. A Szent Jakab-palotában felejtett ékszerért a magántitkára utazott el, ezért a hivatalos portrékon már látható a mesés kiegészítő.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ajándékok ezrei és a nászút
Az ifjú házasok rengeteg nászajándékot kaptak a világ minden tájáról (a királyi család honlapja szerint egészen pontosan 2500 tárgyi ajándékot és 10.000 táviratot jókívánságokkal). Ezeket később a Szent Jakab-palotában kiállították. A pár a nászutat a család hampshire-i birtokán és a balmorali erdők mélyén, Birkhallban töltötte, és főleg szarvasvadászattal ütötték el az időt. A nászutas hetekre, az esküvőt követő négy évvel királynőnek választott Erzsébet, a kedvenc corgi kutyusát is magával vitte.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
74 év boldog házasságban
Erzsébet királynő és Fülöp herceg 74 évet töltött boldog házasságban. A brit monarchia történelmében még senki sem élte meg együtt a jeles 70. évfordulót. Fülöp herceg tavaly, 2021. április 9-én hunyt el, 2022. szeptember 8-án pedig eljött az ő Lilibetjéért, hogy egy békés és szebb világban ismét gondtalanul vadászhassanak a szarvasokra.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon