A lánybúcsún csak egyetlen szabály van: nem lehet unalmas. Ha megvan a helyszín, az időpont és a tematika, a szervezőbrigádnak már csak azt kell kitalálnia, hogyan tegye eseménydússá a programot. A legjobb játékok lánybúcsúra helyszíntől és programtól függetlenül bárhol játszhatók, ezekből hoztunk nektek egy válogatást.
Mint minden bulin, a lánybúcsún is az a legrosszabb forgatókönyv, amikor a társaság kínos csöndben ül egymással szemben. Bármilyen programmal is készültetek, az üres, eseménytelen időszakokat nehéz elkerülni, és előfordulhat az is, hogy egyes vendégek csak a menyasszonyt ismerik, de egymást nem, ami tovább erősítheti a feszengő légkört. Ezek a játékok lánybúcsúra egyaránt alkalmasak arra, hogy kitöltsetek velük egy-egy üres fél órát, hogy felrázzátok a hangulatot, de az sem elképzelhetetlen, hogy egy-egy darabbal akár órákon át is ellegyetek. A lista nem csak leánybúcsú-specifikus, lényegében bármilyen eseményen bevethető, így érdemes későbbre is eltenni.
MAFFIA VAGY GYILKOS
Valahogy a túlélési ösztön hatására mindenki egykettőre levetkőzi a félénkségét, így pár kör maffia indításként tökéletes arra, hogy megtörjük a jeget. A szabályok a legtöbbek számára nem ismeretlenek: a létszámtól függően egy vagy két maffia rejtőzik az ártatlan polgárok között, akik közül egy minden „éjjel” a gyilkosok áldozatául esik. A kör második felében, „nappal” aztán a játékosok próbálják megfejteni, ki vagy kik lehettek az elkövetők, és a „nap végén” szavazással döntenek arról, ki a leggyanúsabb. Akire a választás esik, szereptől függetlenül kiesik, és onnantól a játékvezetőhöz csatlakozva nézője lesz az eseményeknek. A játékot a polgárok nyerik, ha sikerül kideríteni a gyilkosok identitását, de a gyilkosoké a győzelem, ha sikerül minden ártatlannal végezniük. A játék új szerepekkel bővíthető, leggyakrabban egy orvos (szerepe: akire rámutat az éjszaka folyamán, védelmet kap) és egy rendőr (szerepe: minden este rákérdezhet egy játékos identitására) is van a csapatban, de új kreatív karakterek is szabadon hozzáadhatók a játékmenethez – ötleteléshez ajánljuk a Wikipédia kimerítő listáját.
KÉMEK ÉS TITKOS KÜLDETÉSEK
Annyiban hasonlít a maffiához, hogy a parti résztvevői nem tudják, ki lehet a kém. Itt szükség lesz némi kreativitásra. A kémnek például végre kell hajtania egy titkos küldetést az este alatt anélkül, hogy lelepleznék. Egy teljes szituációt is ki lehet dolgozni a játék köré, ami a buli egészén átvezet – például a vendégeket a kém „fogva tartja”, és csak úgy juthatnak ki a házból, ha sikerül rájönniük, kinél lehet a kulcs.
Egy másik alternatíva, hogy a parti elején mindenki kap egy titkos küldetés, amit az esemény során teljesíteni kell. Feladat lehet például italok összecserélése, a dekoráció módosítása, matrica ragasztása a vendégekre, elérni, hogy az összes jelenlevő megölelje, stb. A játék egyik célja, hogy teljesítsd a saját feladatodat, a másik pedig, hogy kitaláld, a többi vendégnek mi a küldetése, és hogy akadályozd őket a megvalósításban. A parti végén aztán mindenki beszámol arról, mi volt az ő titkos feladata, és hogy sikerült-e megcsinálnia vagy sem. Azok, akik sikerrel jártak, jutalmat kapnak, azokra pedig, akik nem végeztek, vagy leleplezték őket, büntetés vár.
FELELSZ VAGY MERSZ?
A játékosnak, mikor rá kerül a sor, döntenie kell, őszintén felel egy kérdésére, vagy szó nélkül teljesít egy feladatot, amit a kihívója talál ki a számára. A játék előnye, hogy helyszíntől függetlenül bárhol játszható – hátránya viszont, hogy helyszíntől függően nem játszható akárhogyan. Nem minden olyan feladat vállalható be nyilvánosan, amit privát partikörnyezetben gondolkodás nélkül teljesítenénk.
ZENEKEDVELŐKNEK
Azoknak, akiknek megvan otthon a Just Dance valamelyik része, nem kell a nappalinál messzebb mennie a buliért. Ha a társaság szeret táncolni, mindenképpen szánjatok időt a leánybúcsún erre a táncvetélkedőre. Ha pedig az éneklés szerelmesei vagytok, a YouTube karaokevideóin kívül kereshettek zenefelismerő teszteket, „if you sing you win” kihívásokat, vagy épp ellenkezőleg, letesztelhetitek a vendégek akarat erejét egy „try not to sing or dance” összeállítással. A k-pop rajongók számára nem ismeretlenek az úgynevezett „Random Play Dance” challenge-k sem, amit az nyer, aki a legtöbb koreográfiát tudja fejből végig táncolni. Nem muszáj a már kész mixeket használnotok, saját ízlés szerint ti is készíthettek ilyen összeállítást.
SCREAM IN SILENCE
A játék neve megtévesztő, ugyanis minden elmondható róla, csak az nem, hogy csöndes lenne. Két fős csapatokra és két fejhallgatóra lesz szükségetek, amelyekből a játék alatt folyamatos zene szól. A játékot párban játszák, az egyik csapattagnak egy szót vagy hosszabb kifejezést kell körülírnia anélkül, hogy a pontos megfejtést kimondaná. A társának a körülírásból rá kell jönnie a feladványra, ami nem egyszerű, hiszen mindkettejük fülében zene szól, amitől kiabálniuk kell ahhoz, hogy hallják egymást. Az a pár nyer, aki a nehezített körülmények ellenére adott időn belül a legtöbb szót és kifejezést találja el.
COUPLE TAG – COUPLE NÉLKÜL
Ha az a kérdés, melyek a kihagyhatatlan játékok lánybúcsúra, akkor egyértelműen ebbe a kategóriába kell sorolnunk a jegyespár kapcsolatát fókuszba helyező feladatokat. A mai napig nagy népszerűségnek örvendenek a közösségi felületeken az ún. „couple tag-ek”, ahol egy szerelmespár különböző velük kapcsolatos kérdésekre felel. A leánybúcsún azonban – mivel férfiak kizárva – a menyasszonynak egyedül kell megválaszolnia a vendégek által összeírt kérdéseket. Miután ezt megtette, a barátnők egy előre elkészített felvétellel lepik meg, amelyen a vőlegény válaszai hallhatók. Érdekes lesz a lányokkal összehasonlítani és kielemezni, miről gondolkodtok talán teljesen másképp a pároddal. Ehhez hasonlóan férjismereti tesz is készülhet a menyasszony számára.
TABU
A vendégek a menyasszony tudta nélkül megegyeznek egy szóban, ami az esemény hátralevő részében tiltottá nyilvánul. Ha a menyasszony mégis kimondja, büntetés vár rá. Érdemes olyan kifejezéseket választani, amiket az ara sokszor használ, de ki tudja, tabuszóvá válhat akár a vőlegény neve is.
ÉN MÉG SOSEM
Állítások hangzanak el „Én még sosem…” kezdettel, ahol a befejezés mindig valamilyen olyan dolog, amit az illető még nem csinált. Ha van valaki a vendégek között, akire az állítás hamis, tehát csinálta már azt a dolgot, amit a másik nem, innia kell, és rá kerül a sor, hogy elmondja, mi az, amit még ő sosem csinált.
SZITUÁCIÓS JÁTÉK
A játékot Beugró vagy a Mindenből egy van című műsor példájára játszák. A tetszőleges létszámú szereplők egy előre megírt kiinduló szituációt adnak elő, amit aztán a nézők plusz instrukciókkal menet közben módosíthatnak: például megváltoztatják az egyik karakter hangulatát, vagy arra kérnek egy szereplőt, hogy építsen bele egy teljesen random, oda nem illő szót a jelenetbe. A szituációk megírásához kell némi fantázia, de a legjobb, ha házassághoz kötődő helyzetekkel tesztelik a menyasszonyt.
SZERELMI VALLOMÁS… MÁSKÉPP
Büntetőfeladatnak is alkalmas. A menyasszonynak összefüggéstelen szavak felhasználásával kell elmondani érzelmeit a párjának egy szerelmeslevél vagy online üzenet formájában. Minél változatosabb és bizarrabb szókészlet, annál szórakoztatóbb lesz az eredmény és annál nagyobb kihívás jelent majd a menyasszonynak, hogy kifejezze az érzéseit.