Az esküvő életünk egyik legörömtelibb napja. Nem csak a párnak, de a családnak és a barátoknak is emlékezetes ünnep, amikor két szerető szív egymásra talál. De ha van rá lehetőségetek, hogy ezt még több emberrel megosszátok, miért ne tennétek?
A nászajándék évszázados hagyomány, és talán ilyenkor leginkább igaz a mondás, hogy adni még nagyobb öröm, mint kapni. A legtöbben nagyon örülünk, ha valakinek ilyen boldog alkalomra adhatunk valami maradandót, legyen az egy tárgy, amit évtizedek múlva is szeretettel és az esküvő napjára gondolva vehetünk elő, vagy legyen az akár egy élmény, amit sokáig emlegetünk. A hagyomány alapja az új háztartás berendezésében nyújtott segítség, az új, közös életben való elinduláshoz való hozzájárulás.
A mai világban viszont sokszor éppen ez okozza a problémát, hiszen a legtöbb pár már elkezdte közös életét – akár már egy teljesen berendezett közös háztartásuk van, bár az sem ritka, hogy kettő. Ilyenkor pedig nem egyszerű az ajándékozás, hiszen senki nem akar olyat adni, aminek nem örülnek. Gyakran kerül elő ilyenkor a pénz mint ajándék kérdése, de sokaknak ez kényelmetlen, személytelennek tűnik. De egyre gyakoribb az is, hogy a már az életben elindult pár nem magának kér ajándékot, hanem olyan célra, ami fontos nekik.
Egyre több esküvőn találkozhatunk a jótékonyság gondolatával, amikor a pár a saját támogatása helyett egy szervezetet, ügyet támogat inkább. Nagyon szép gondolat ez azoktól, akiknek esetleg nincs is olyan nagy szükségük azokra a tárgyakra, arra az összegre, amit kapnának.

Hogyan csináld?
Többféle módot is találhatsz arra, hogy ha magatoknak nem szeretnétek ajándékot kérni, akkor másokat támogass. Fontos, hogy mindig mondd meg, kinek szánjátok az adományt.
– Kérheted egyszerűen azt, hogy egy létrehozott számlára utalja át mindenki a nászajándékra szánt összeget, ti pedig az esküvő után továbbítjátok.
– Lehet megoldás az is, ha előre kihirdetitek: a menyasszonytáncon összegyűlt pénz mind jótékony célra megy.
– De hallottunk már olyat is, hogy a pár által hozott tárgyakra licitált a násznép, és az így összegyűlt pénzt fordították jótékonyságra.
Hasznos, ha megosztjátok a vendégeitekkel, mennyire hasznos volt a segítségük. Tegyétek fel az esküvőtök honlapjára, vagy írjátok meg nekik, hogy mennyi pénz jött végül össze, és mikor adtátok át.

Élmények gyerekeknek
A Bátor Tábor élményeket nyújt gyerekeknek. Itt a krónikusan beteg gyerekek olyan dolgokat csinálhatnak, amiket a kezelések miatt máshol nem: íjászkodnak, eveznek, lovagolnak, táncolnak, vagy egyszerűen csak játszanak. Egyszóval az, aki a Bátor Tábor valamelyik táborában gyógyul, önfeledt gyerek lehet. Az alapítvány célja, hogy örömből minél több legyen a világban, és jusson belőle bőven a gyerekeknek is.
Sokan önkéntes munkával támogatják a táboroztatást, és ezt szinte nem is munkaként élik meg, hiszen nekik is kijut az önfeledt jókedvből, a boldogságból. Sokan pedig adományaikkal járulnak hozzá ahhoz, hogy az ingyenes táborokat változatlan színvonalon évről évre megrendezhessük.

Miért fontosak az élmények?
A Bátor Tábor több mint egyszerű szünidőtöltés! A tábor minden programja lehetőséget nyújt a gyerekek önbizalmának növelésére. Cél, hogy a táborozók felfedezzék saját lehetőségeiket (és ne a korlátaikat), önbizalmuk, önértékelésük növekedjen. Mindez hatással van fizikai állapotuk javulására is. A szervezők és az önkéntesek csak a feltételeket biztosítják, de mindezt a gyerekek váltják valóra!
A különböző kihívások olyan lépések megtételére bátorítják őket, melyek a legtöbbjük számára ismeretlenek, és amelyekről úgy gondolják, hogy nem tudják megtenni. Amellett, hogy a különféle foglalkozások megoldandó feladatok elé állítják a gyerekeket, egyszerre élvezetes és önfeledt szórakozást is nyújtanak számukra, így nagy örömmel és lelkesedéssel vesznek részt a programokon.
Minden nap minden perce élményeket kínál, hiszen mindenki megtalálja a vidám programok között, amiben a leginkább ki tud bontakozni. A vidám forgatagban új barátságok születnek és egymást bátorítva sokkal könnyebb a kihívások leküzdése is.
A részvétel – a kihívások elfogadása, a nyitottság az új élményekre – vezet ahhoz, hogy a gyerekek önbizalma, önértékelése növekszik, önmagukról alkotott képük pozitívan változik, egymás iránt megértőbbé, elfogadóbbá lesznek, és képessé válnak az életükben jelentkező kihívások leküzdésére is. Ez a módszer terápiás eredménye, ami hosszú távú, gyakran állandósuló pozitív változásokat jelent a gyerekek életében.

Zsuzsi és Tibor esküvőjén a menyasszonytánc olyanoknak is örömet okozott, akikre a rokonok és a barátok nem is gondoltak. A tánc alatt összegyűjtött pénz egy részét ugyanis a bátor tábor kapta! Hogy mi inspirálta a párt, arról Zsuzsi mesélt az Esküvő Classicnak.
„A történetünk igazából véletlenek sorozatából született… Az Esküvő Kiállításon összefutottam egy volt évfolyamtársammal, aki a Bátor Tábornál önkéntes. Elmesélte, hogy épp egy új kezdeményezést, a jótékony esküvőt népszerűsítik, ami arról szó, hogy a pár az esküvője kapcsán támogatja a Bátor Tábort.
A férjemmel rögtön meg is beszéltük, hogy ha lehetőségünk lesz rá, akkor adományozunk. Bár a Bátor Tábort nem igazán ismertük, azt tudtuk, hogy beteg gyermekek táboroztatásával foglalkoznak, és rengeteg önkéntes dolgozik ott, több ismerősöm is. Mivel gyermekgyógyásznak készülök, a beteg gyermekek segítése amúgy is elsődleges célom az életben, férjem pedig teljes vállszélességgel kiáll mellettem.
Az adományozás legszebb módja az lenne, ha az ember az összes befolyó összeget jótékony célra fordítaná, de sajnos mi ezt pályakezdőként nem tudtuk megengedni magunknak. Ezért megegyeztünk egy fix összegben, hogy azt mindenképp a Bátor Tábor javára ajánljuk fel.
Addigra jobban utánajártunk a tábor működésének, megnéztük bemutatkozó videóikat, s még inkább magunkénak éreztük az ügyet. Szakmabeliként pontosan tudom, mennyire fontos a gyógyuláshoz a lélek épsége…

Korábban sosem adományoztunk semmilyen szervezetnek, s igazából, ha nem jön ez a lehetőség, akkor egyelőre biztos nem gondolkoztunk volna ilyesmin. De a Bátor Táborról nem most hallottunk először, és nagyon meg is tetszett, amivel foglalkoznak, így fel sem merült egy másik alapítvány támogatása. Mivel nem tudtuk, egyáltalán lesz-e bevétel az esküvőn, nem is mondtuk senkinek, hogy mik a szándékaink a menyasszonytáncnál befolyt összeggel.
A „gyűjtés” végül is a menyasszonytánc volt, utána leültünk, megszámoltuk, és egyből félretettük belőle az előre megbeszélt összegünket a tábornak. Másnap indultunk nászútra, így onnan hazatérve kerestük meg a Bátor Tábort. A tőlünk kapott összegnek úgy örültek, mintha milliókat vittünk volna, pedig szó sem volt ilyesmiről. Elmondták, mennyi mindenre tudják fordítani a pénzt, és mivel járunk futóversenyekre is, az Élménykülönítményre, azaz a Bátor Tábor jótékony sportközösségére is felhívták a figyelmünket.
Nemrég meghívást kaptunk a Bátor Tábor Családi Napjára is mint támogatók, ahol élőben is megcsodálhattuk ezt a külön kis világot, ahol a gyermekek egy hétig megfeledkezhetnek a betegségükről és önfeledten élvezhetik az életet hozzájuk hasonló társaikkal. Így, hogy el is látogattunk „Csodaországba” (ahogy a gimiből ismert lány szokta nevezni, akitől az egészről hallottunk), még inkább érezzük, milyen jó helyre ment az a kis pénz, és hogy kisebb összeggel is mennyit lehet segíteni.”
Itt találod az infókat a Bátor Tábor támogatásáról: