Az esküvői játékokat mindig is valamiféle kettős érzés járta körbe. Nem túl mozgalmas önmagában is a nagy nap? Nem lesz ciki, ha senki nem akar részt venni bennük? Hagyományos vagy modern esküvői játékokat válasszak? Sokan ilyen kérdésekkel találják szembe magukat, amikor a lagzi menetrendjét állítják össze. Szente Kata ceremóniamestere most eloszlatja a kételyeket az esküvői játékokkal kapcsolatban!
EC: Régen nagy keletjük volt, de manapság mennyire népszerűek az esküvői játékok a párok körében?
Kata: Tapasztalhatjuk az esküvői világban – legyen szó ruháról, menüsorról, dekorációról, hogy a klasszikus és a trend jól megférnek egymás mellett. A játékok terén is hasonló a helyzet: a modern és egyedi játékokkal színesebbé, emlékezetesebbé teheti egy pár a lagziját. A régi klasszikus esküvői játékok pedig a hagyományokat tisztelő pároknak és az idősebb vendégeknek kedveznek. Ezen kívül legalább néhány percre átélheti mindenki a vidéki lagzik autentikus hangulatát.
EC: Milyen hagyományos/modern esküvői játékok vannak?
Kata: Csak néhányat említenék mindkét kategóriából.
Hagyományos: tányér-törés, kalács-törés, tojásgörgetés, menyasszonyi cipő elrablása, menyasszonyrablás
Modern: lufitánc, lufiposta, MR és MRS kvíz, kívánságműsor, én az esküvői kém, legrégebbi házasok táncverseny, sorfaltánc, esküvői detektív

EC: Melyek a legnépszerűbbek napjainkban?
Kata: Játékok terén a táncos, a közösségi fotózásos és a kvízes (akár interaktív, applikációs verzióban) típusúak a legfelkapottabbak manapság.
Az én párjaim körében nagyon népszerű például a „legrégebbi házasok táncverseny”, a sorfaltánc, az „én az esküvői kém”, a „MR és MRS kvíz” és a „pénz nélkül is boldogan” nevű saját esküvői játékom.
Ez egyébként arról szól, hogy kis cetlikre kedves és vicces szabadidős programokat kell írni a párnak, amit a házas életükben tudnak majd megvalósítani. Ez ideális játék lehet akár nászajándék felvezetőnek, vagy közvetlenül vacsora után – emésztés gyanánt – esetleg két fogás között. Ami fontos szabály, hogy kizárólag olyan program ötletek kerülhetnek a pár elé, amit pénz használata nélkül tudnak megvalósítani, illetve a korhatáros megfogalmazás szintén fontos kikötés.
A legkreatívabb ötleteket felolvassa a ceremóniamester és megkéri a párt, hogy vlogoljon vagy posztoljon a megvalósításról. Ezzel példát is mutatnak másoknak, hogy pénz nélkül is mennyi érdekes dolgot lehet közösen csinálni.
EC: Hogyan lehet a vendégeket rávenni egy-egy játékra úgy, hogy ne érezzék azt kényszernek?
Kata: Ha jó a játék, kompatibilis a vendégekkel és megfelelő az időzítés, akkor biztosan nem lesz ciki vagy erőltetett helyzet. A játékok kiválasztásánál és időzítésénél az egyik legfontosabb szempont, hogy a pár és a ceremóniamester jól ismerje a vendégeket. A forgatókönyvet is úgy érdemes felépíteni, hogy a játékok illeszkedjenek a vendégek, a pár és az esküvő stílusához. Bizonyos játék egy másik program felvezetőjeként „üt”, némelyik pedig akkor jó, ha improvizatív kerül elő a tarsolyból lapos hangulat esetén.
Alapszabály egyébként nálam, hogy soha nem kényszerítjük a játékra sem a vendégeket, sem a párt, még akkor sem az előzetes forgatókönyvben „helyet csináltunk neki”. Az élet sokszor felülírja a terveket, de ez így van jól.
A kérdésre visszatérve egyébként vannak kommunikációs és pszichológiai trükkök, hogy a vendégek közül sok önként jelentkező játékos legyen.

EC: Hány esküvői játékot érdemes a párnak bevennie a programba?
Kata: Egy tipikus esküvő mozgalmas és eseménydús: vendégvárás, 1 vagy 2 szertartás, team fotózás, vacsora, selfie gép vagy fotósarok, interaktív vendégkönyv, nyitótánc, torta, menyecsketánc (és még nem is soroltam fel mindent). Éppen ezért maximum néhány játékot szoktam javasolni annak érdekében, hogy a bulira (vagy ha úgy tetszik: kötetlen szabadfoglalkozásra) is jusson idő. Nem szeretik a vendégek, ha minden percük be van osztva a lagziban. A szertartások alatt így is kontroll alatt vannak. Tapasztalatom szerint emiatt jobb, ha több időt hagyunk nekik lazulni.
Így éjfél előtt legtöbbször csak 1-2 játék szokott beleférni a menetrendbe. A menyecsketánc után legtöbbször már annyira beindul a buli, hogy felesleges játékkal tervezni. Ettől függetlenül 1-2 „B kategóriás” játék legyen talonban a ceremóniamesternél, amihez tud nyúlni, ha mégis szükség lenne rá.
EC: Mikorra érdemes időzíteni a játékokat? A gyerekeket érdemes bevonni?
Kata: A táncos játékokat a bulis blokkok kezdésekor szoktam bevetni vagy hajnalban, amikor már kezd leülni a csapat.
A kvíz típusú játékokat és a kreativitást igénylő játékokat közvetlenül vacsora előtt vagy után, amikor amúgy is ülnek az emberek.
A csapatépítő jellegű játékokat a szertartások után szoktam alkalmazni, például ha a pár elmegy kreatív fotózásra. Legtöbbször így kéri tőlem a pár: „Ne unatkozzanak, amíg mi nem leszünk ott”. A vendégeket fontos összerázni, összekovácsolni. Egy jó ceremóniamester a játékos ismerkedéssel egy felszabadult, reggelig táncolós lagzira „készíti fel” a csapatot. Én erre találtam ki az „esküvői detektív” nevű játékomat.
Aztán vannak olyan ötletek, melyek színt, fűszert, játékosságot visznek bele az estébe. Ilyen például a csókkapus bevonulás vagy például a „jókívánság befőtt”, ami egy alternatív vendégkönyv.
Ha sok a gyerek egy esküvőn, mindenképpen érdemes legalább egy olyan játékot is bevenni a programba, ami kifejezetten csak róluk szól. Lehetőleg kora este, hogy a kicsik se maradjanak ki az élményből.