Nyitókép: Orsolya Hajas Photography
Mit szólnál, ha azt mondanánk, olyan eljegyzési gyűrűd vagy épp karikagyűrűd lehet, ami annyira egyedi és különleges, hogy itthon csak nagyon kevés helyen készül? Bajcsi-Nagy Balázs az ötvösmesterség mellett a japán mokume gane ékszerkészítési technikát is kitanulta, hogy szakmájában rendhagyó szépségű és minőségű ékszereket alkothasson. Balázzsal tervezésről, alkotásról és a mokume eljárásról beszélgettünk…
EC: Mióta foglalkozol gyűrűk és ékszerek készítésével? Milyen anyagokkal dolgozol a legszívesebben?
Balázs: 2004-óta tanulom a szakmát. Nem véletlen, hogy nem múlt időben fogalmaztam, hiszen ennek a csodás mesterségnek rengeteg ága létezik és azoknak iszonyú mélységei vannak. Mindig lehet tanulni és fejlődni az ötvös szakmában. 2006-ban végeztem az ötvös szakiskolában, és 2012-ben diplomáztam a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.
Évekig dolgoztam alkalmazottként, ahol a szériagyártásban, és az egyedi-ékszer készítésben is bőven volt alkalmam kipróbálni magam. 2013-ban hoztam létre a mokume.hu márkát. 2016 óta tanítom is a szakmát (Práter ötvös). Kifejezetten kedvenc anyagom nincs. Az a szemléletem, hogy egy adott feladathoz, az arra megfelelő anyagot kell kiválasztani. Nagyon fontos az anyag tulajdonságainak figyelembe vétele tartóssági és egyéb szempontok miatt is. Mindennapi viseletre szánt gyűrűk esetében mindenképp nemesfémekkel dolgozom, hisz ezeknek nincs negatív vagy káros élettani hatásuk, továbbá elég tartósak. Fontosnak tartom, hogy olyan ékszereket készítsek, amiket nem kell pár év elteltével toldozni-foltozni, hanem egy egész életen át viselhetők.

Csillagösvény eljegyzési gyűrű – sárgaarany és palládium
Ez az egyedi ékszer nagyon rendkívüli. A csillagösvény eljegyzési gyűrű egyik különlegessége, hogy a középen lévő nútot nem reszeléssel, vagy egyéb forgácsolással értem el, mert azzal a módszerrel nem olyan lett volna a minta, amit én szerettem volna. Az ékszert finoman befűrészeltem, és az így kialakult két szárnyat különböző cizellőr szerszámokkal szétnyitottam. Az ékszer elnevezése a középen futó, ily módon létrejövő csillag-sorra utal.
EC: A portfóliódat böngészve azonnal megakad az ember tekintete a nem mindennapi „mokume gane” ékszereken. Mesélj egy kicsit erről a technikáról! Csak karikagyűrűket vagy eljegyzési gyűrűket is készítesz ezzel az eljárással?
Balázs: 2009-ben az Egyetemen hallottam erről a technikáról. Szakirodalom gyakorlatilag elérhetetlen volt, és itthon senki nem is foglalkozott ezzel az eljárással. Rövid időn belül rájöttem miért, hiszen rengeteg nehézség és kihívás van benne. Nagyon sok munkával jár, viszont a végeredmény káprázatos. Az eljárás lényege, hogy két, vagy több eltérő színes, vagy nemesfém rétegeinek sokaságát dolgozom össze egy tömbbé. Az így kapott rétegelt anyagot különféle módszerekkel alakítom.
Ilyen módszerek például a csavarás, a kovácsolás, és a különböző forgácsolási módok. Az így létrejövő ornamentum minden esetben egyedi, és megismételhetetlen. Legyen szó eljegyzési gyűrűről vagy jegygyűrűről, amit egy életen át hordunk, a minta sosem kopik le. A minta maga a gyűrű teste, mely a kopás folytán is csak változik, alakul.
Nem csak jegygyűrűpárokat készítek. Sokan keresnek fel, hogy készítsek számukra eljegyzési gyűrűt. Egy szép gyémánttal nagyon szép harmóniába tud kerülni egy megfelelően meghatározott forma és mintavilágú eljegyzési gyűrű. Nagyon fontosnak tartom a színek kiválasztását is.

Egyedi mokume eljegyzési gyűrű ametiszttel
Gyönyörű ametszt, egyedi geometrikus foglalattal, ezüst-palládium mokume gyűrűn
EC: A gyűrűkön kívül milyen kiegészítők képezik még részét a repertoárodnak?
Balázs: Elég széles a repertoárom. Szeretem a kihívásokat, viszonylag sok tárgytípussal volt már dolgom a fülbevalótól a mandzsettagombon és emlékérmeken át a bor-díjig.

Ezüst-palládium jegygyűrűpár fehér arany kerettel
Természetesen van lehetőség arra, hogy a bonyolultabb mokume gane eljárást hagyományos ötvös technikákkal kombináljuk. Így született ez a szépség is. Ezüst és palládium csavart minta fehérarany kerettel, és belsővel.
EC: Egyedi igények alapján is dolgozol vagy kizárólag a meglévő darabokból válogathatnak nálad az érdeklődők?
Balázs: Van egy kialakult tervezési szemléletem. Szeretek saját örömömre ékszereket készíteni, figurális, mokume, vagy egyéb témában is. Általában ez alapján találnak meg megrendelőim, akik számára szimpatikus a forma- és szemléletvilágom, és így az ügyfelek személyes elképzeléseihez adom hozzá azt a tudást, és tapasztalatot, amit ez idáig elsajátítottam.

Karikagyűrű pár erős kontraszttal
Amikor megkérdezik, hogy miért szeretem a munkám, a rengeteg érv közül az elsők között van az, hogy nagyon változatos, és nem tudom megunni. Ezért lehetséges az, hogy szinte minden újonnan a kezem alól kikerülő ékszer az aktuális kedvencem. Mindig van valami apró részlet, finomság, harmónia ami miatt ezek a mindig egyedi ékszerek különlegesek az én számomra is. A gyűrűpár anyaga: vörösarany, palládium és ezüst.
EC: Honnan merítesz ihletet az ékszereidhez? Hogyan zajlik a tervezés és megvalósítás folyamata a műhelyedben?
Balázs: Azt vallom, hogy minden hatással van ránk, amit látunk. Minden befolyásol minket. Ötvös tanárként ezért is fontos számomra, hogy tanulóim is elsajátítsanak egy igényes és tudatos tervezési szemléletet, ezzel emelve a hazai tárgykultúrát. De az biztos, hogy a természetből nagyon sokat tudok meríteni, hiszen kiskorom óta rajongok érte, és a természeti tárgyak, élőlények letisztult funkcionalitása most is nagy hatással van rám.
Elsősorban papír alapon tervezek, rajzolok, és szükség esetén megfelelő anyagokkal modellezek. De erre csak összetettebb tárgyak esetében van szükség. Ha összeállt a pontos elképzelés, illetve sikerült minden fontos részletet tisztázni a megrendelőmmel, akkor kezdődhet a pusztán szellemi munka után az ékszer elkészítése a műhelyemben.

Hasadás jegygyűrűpár – sárgaarany és palládium
Finom letsztult forma, egyedi köntösben. Az ékszerpáros a hasadás nevet a vastag palládium rétekeget átszelő 18 karátos sárgaarany sávokról kapta.
EC: Miben különböznek az általad készített gyűrűk és ékszerek más ötvösmesterek/ékszerüzletek munkáitól?
Balázs: Többen vagyunk, akik törekednek a gyakorlati, és a szellemi igényességre is. De mindegyikünknek más a világszemlélete, vagy a tervezői szemlélete. Ez meglátszik a munkák sokféleségén is. Ami talán tovább szűkíti a kört, hogy nagyon szeretek tanulni, és mindig új kihívásokat keresek. Ez tehette lehetővé azt is, hogy szinte egyedüliként, de ezen a szinten biztos egymagam mélyültem el idehaza a mokume gane technikában. Mokume tárgyaim mindegyike egyedi, kézzel készült és megismételhetetlen, maximum hasonló reprodukálható.

Sárgaarany, vörösarany és palládium mokume jegygyűrűpár fülbevalóval
Igazi színkavalkád, amit biztos sokan megcsodálnak majd.
EC: Az eljegyzési gyűrű kiválasztása komoly fejtörést okoz a férfiaknak. Milyen tanácsot adnál azoknak, akik épp lánykérésen gondolkodnak?
Balázs: A legfontosabb, hogy ismerve Párjuk ízlését próbálják meg elképzelni, milyen ékszernek örülne. Fontos a kő mérete, a színek megválasztása, és a forma kialakítása. Ebben, egy jó ötvös nagyon sokat tud segíteni, akár pár fénykép alapján, amin láthatjuk a választott hölgy stílusát, ruházatát. Azt javaslom, olyan szakembert bízzanak meg, aki egyedi, kézzel készült ékszereket készít.
Manapság ez a szaktudás a garancia a tömegtermelt lelketlen, és esetenként kifejezetten rossz minőségű ékszerekkel szemben. Amennyiben nem tudnak méretet a gyűrűhöz az sem probléma. Ez esetben úgy szoktam elkészíteni az ékszert, hogy kicsit nagyobb a mérete, és mindenképp megtörténhessen a gyűrű felhúzásának egyedülálló élménye. Később a méreten tudok állítani.

Szolid palládium és ezüst eljegyzési gyűrű gyémánttal
Meggyőződésem, hogy design szemlélettel élve mai kérdésekre mai választ kell adnunk. Ez egy ilyen ékszer. Praktikus, egyszerű formák, gyémánt finom foglalattal, mégis teljesen egyedi.
…Amit még érdemes tudnod Bajcsi-Nagy Balázsról:
Balázs több mint egy évtizeddel ezelőtt kezdett el fémművességgel foglalkozni. 2006-ban ötvös szakiskolát végzett, majd néhány évvel később diplomáját is fémműves tervező szakon szerezte a MOMÉ-n. A tanulás azonban még itt nem ért véget számára, hiszen az évek alatt autodidakta módon sajátította el a mokume gane Japán fémműves technikát. Ezzel az eljárással olyan különleges és utánozhatatlan ékszerek, karikagyűrűk és eljegyzési gyűrűk készíthetők, melyek Magyarországon csupán néhány helyen szerezhetők be!

Titok jegygyűrűpár
Az ékszer páros egyik különlegessége, hogy a készítés 90%-áig egy darab gyűrű volt. Ezt a végén szétfűrészeltem, és így vált láthatóvá az a minta, mely a két gyűrűnek egyedül a vágott élén látható, így
Bajcsi-Nagy Balázs – Mokume.hu
Kölcsönözni vagy terveztetni a menyasszonyi ruhát? – Bármelyikre is essen a választásod, tudunk rá alternatívát!