Fotó: Imagined by Sofia
Csak templomi esküvőt nem lehet tartani Magyarországon, előtte mindenképpen alá kell írnotok anyakönyvvezető jelenlétében a polgári szertartás alkalmával. S bár az egyházi esketés nem kötelező, sokan ezt tartják az igazinak, mi pedig eláruljuk mi kell a templomi esküvőhöz, hogy a nagy napotok ezen része is zökkenőmentes legyen.
Az anyakönyvi hivatalban megtartott polgári ceremóniához hasonlóan a templomi szertartáshoz is előzetes bejelentkezés szükséges. Ezeknek az időpontjai eshetnek ugyanarra a napra, de a templomi esküvő csak a polgári esketést követően valósulhat meg! A templomi esküvő költségei településenként eltérhetnek, van, ahol ingyenes az esketés, helyenként minimális összeget fizetnetek kell érte. Érdemes a házassági szándékot minél hamarabb jelezni, hogy biztosan legyen helyetek a kiszemelt templomban, el tudjátok intézni a szükséges dolgokat és még a jegyesoktatásra is időt kell szánnotok!
Iratok, amiket ne hagyjatok otthon!
Az egyházi házasságkötéshez szükségetek lesz a keresztlevélre, ha nem abban a templomban esküdtök, ahol megkeresztelkedtetek, illetve a polgári esküvőt igazoló iratokra és a személyi igazolványokra tőletek és a tanúktól is! Tanúk, akárcsak a polgári szertartás esetében olyan személyek lehetnek, akik cselekvőképesek, betöltötték a tizennyolcadik életévüket és rendelkeznek érvényes személyazonosító igazolvánnyal

Fotó: Royal Family, Kensington Palace
Templomi esküvő a katolikus és református vallásokban
Ha mindketten katolikusok vagytok
Mi kell a templomi esküvőhöz, ha mindketten katolikus vallásúak vagytok? Először az egyikőtök lakhelye szerinti plébánián kell bejelenteni a házassági szándékot. Amennyiben az esküvőt másik templomban szeretnétek tartani, úgy elbocsátó nyilatkozatra lesz szükségetek. Egyházi esküvőre legalább három hónappal az esküvő tervezett időpontja előtt kell jelentkezni, az azt megelőző kötelező jegyesoktatás miatt. Abban az esetben, ha csak egyikőtök katolikus, akkor nyilatkozatot kell írni arról, hogy a születendő gyermeket katolikus szellemben nevelitek. Ha egyikőtök nincsen megkeresztelve, püspöki engedély szükséges az esküvő létrejöttéhez.
Mi is az a jegyesoktatás?
A jegyesoktatás a katolikus vallásúaknál kötelező. Ez egy több alkalmas felkészítés a házaséletre, amit az a pap tart, aki összead majd benneteket. Ilyenkor szóba kerül a gyermeknevelés, a család szentsége, a vallás fontossága, és a szertartás menetét is jobban megismerhetitek.
Álomesküvő probléma nélkül
Ha szeretnéd, hogy minden időben történjen az esküvőn, pontosan legyetek a templomnál és a házasságkötő teremben, akkor látogass el az Imagine Wedding Show-ra február 25.-én a Kempinski Hotel Corvinus Budapestbe, ahol profi esküvőszervezők lesznek minden apróságban a segítségedre. Várjuk, azokat az esküvőszervezés előtt állókat, akik exkluzív környezetben szeretnének minőségi szolgáltatókkal találkozni, hogy stressz mentes legyen az esküvőszervezés!


Fotó: Imagined by Sofia
Ha református a vallásotok
Református esküvőhöz legalább az egyikőtöknek református vallásúnak kell lennie. A házassági szándékot pedig körülbelül egy hónappal előre kell jeleznetek. Jegyesoktatás ebben az esetben is van, de rövidebb, mint a katolikus vallásnál. Ha az egyikőtök református, a másikótok katolikus, akkor a frigy úgy valósulhat meg, hogy a katolikus tag engedélyt kér a megyepüspöktől, aki megindolkolja, hogy miért nem kerülhet sor az esküvőre katolikus templomban.
A templomi szertartás zökkenőmentesen megvalósítható, ha mindkettőtöknek ez lesz az első esküvője vagy valamelyikőtök özvegy. Válás esetén csak akkor tartható újra templomi esküvő, ha az előző házasság felbontását erős indoklást követően, nyomós okra hivatkozva a lelkész/pap jóváhagyja – ez általában több éves procedúra! Ha még nem voltatok sosem házasok, de már van gyermeketek vagy éppen terhes pocakkal állsz az oltárhoz, az nem kizáró ok a templomi esküvőből!

Fotó: Imagined by Sofia
Ha evangélikus a vallásotok
Az evangélikus szertartás nem sokban különbözik a katolikus vallásétól, a menete szinte ugyanaz, azzal a különbséggel, hogy az evangélikusok törvényesnek ismerik el az anyakönyvvezető jelenlétében tartott polgári frigyet, és a templomi szertartás alatt erre kérik az áldást. Ha mindketten evangélikus vallásúak vagytok, akkor a lakóhelyetekhez közel eső templomban, a házasságkötés tervezett dátuma előtt három hónappal jelentkezhettek be. Amennyiben egyikőtök más vallású, a feltétele a vegyes házasságnak az, hogy ő is meg legyen keresztelve. Ha ez megvalósul, akkor akár más vallású templomba is kérhetitek az evangélikus lelkészt – ami az úgynevezett ökumenikus szertartás.
Hogy mi kell a templomi esküvőhöz, azt már tudod. De nincs templomi esküvő polgári szertartás nélkül. Tudd meg az ahhoz szükséges dolgokat!