Ha valaki meghallja azt a szót, hogy lakodalom, biztosak lehetünk benne, hogy az első három asszociációja között lesz az önfeledt buli. Ahhoz viszont, hogy ez meg is valósuljon elengedhetetlen a jó zenei repertoár, amire egyszerre rophatják kortól és nemtől függetlenül. Itt jönnek képbe a mulatós zenék, amiket akarva-akaratlanul, de mindenki ismer és instant feldobják a hangulatot.
Ha azt mondjuk Macklemore, lehet, hogy a nagymamád azt fogja hinni, héberül próbálsz káromkodni. A „Millió-millió rózsaszál, vérvörös takaró tavaszi út porán…” – ról pedig simán azt gondolhatja egy tizenéves, hogy valamelyik kötelező olvasmányból van, amit nem olvasott. De ha viszont azt kezdjük énekelni, hogy „… Mert a nézését meg a járását” – valahogy mindenki tudja, hogy miről is van szó és jószerével még folytatni is tudják a dalszöveget.
A mulatós zenék sikeressége pontosan abban rejlik, hogy könnyedén emészthetők, dallamosak, ezért akár egy-két meghallgatás után is megtapadnak a fülben és képesek vagyunk rájuk emlékezni, ha újra felcsendülnek. Az idősebb generáció emlékeket is tud hozzá társítani, hiszen jószerével ezen nőttek fel, ezáltal érthető, hogy kedves a szívüknek, míg a fiatalok azt hallják ki belőle, amire vágynak: önfeledt bulihangulatot, járható ritmusosságot. És egy lakodalomban – már ha a jó hangulat elérése a cél – pontosan erre van szükség a mély mondanivalójú, melankólikus dalokkal szemben.
Akkor mégis mi ez a viszolygás a mulatóstól?
Manapság, ha megkérdezünk egy esküvőt szervezgető párost, hogy mi az, amit biztosan nem szeretnének a nagy napjukon, nagyjából ezzel a hármassal szembesülünk: menyasszonyrablást, játékokat és mulatós zenéket. Pedig bármennyire is tiltakozunk ellene, be kell látni, a mulatós, mint műfaj igazi hungarikum (mert hát sírva vigad a magyar). Két-három évtizede még szinte elképzelhetetlen volt, hogy a lagziban ne klasszikus lakodalmas nóták csendüljenek fel szintetizátorral kísérve. Sőt régen a családi ebéd se kezdődött el addig, míg a ház feje be nem kapcsolta a mulatós rádiót, és ha csak a dalok szárnyán is, de nem csatlakozott az asztaltársasághoz Bangó Margit, Bódi Guszti és Csocsesz az összes hegedűvel, vonóval és minden zenei színnel.
Ez a kép valahogy annyira beleégett a köztudatba, hogy foggal-körömmel ragaszkodunk az ellenkezőjéhez, holott lehet ezt elegánsan is csinálni! Az eklektikus, már-már giccses mulatós is tálalható úgy, hogy az ne viszolygást, hanem jó érzést váltson ki. Legjobb módja, ha nem egy elejétől-végéig mulatós zenékre építő listát állítotok össze, hanem vegyesen keveritek mai pop slágerekkel, külföldi és magyar dalokkal. Ezzel nem viszitek túlzásba, de mégis instant bulihangulatot teremthettek.
A legjobb mulatós zenék esküvőre
Válogass kedvedre!
Senki se szereti, de mindenki hallgatja?
A 2018-as televíziózási adatok alapján összeállított 71 legnézettebb csatorna listáján a mulatós zenékre specializálódott Muzsika Tv igen előkelő helyen szerepel. Még a főműsoridőben is a 28. helyen áll 0,79%-al. Nem sokkal mögötte, a 31. helyen végzett a hasonló műfajt képviselő Sláger Tv (volt Nóta Tv) 0,62%-al, megelőzve olyan csatornákat, mint a FilmCafé, National Geographic, Sport2, FEM3, vagy éppen a mai zenéket sugárzó Music Channel, ami mindössze a 69. helyet kaparintotta meg. És bár a televíziózási szokások az elmúlt négy évben is jelentősen változnak, frissebb adatok híján ebből kell levonnunk azt a következtetést, hogy a mulatós műfajnak koránt sincs leáldozóban, különösen, ha azt nézzük, hogy Kis Grofó, Nótár Mary és Jolly is milliós megtekintéseket produkál a YouTube-on.
Még az esküvő előtt is pöröghet a buli – Ezek a lánybúcsús feladatok tesznek róla!