Az esküvők kapcsán nagyon sok szó esik az örömanyákról, de valahogy az örömapák a háttérben maradnak. De vajon kit nevezhetünk egyáltalán örömapának, mi a szerepe egy esküvőn és hogyan érdemes öltöznie, hogy az illjen az alkalomhoz?
Ki az örömapa?
A mai köznyelvben nemes egyszerűséggel a pár szüleit nevezik örömszülőknek, de korábban – különösen vidéken – nem volt ilyen konszenzus ezt a szerepkört illetően. Térségenként csak a vőlegény szüleit nevezték örömszülőknek, mivel a család számára boldogságot hozott, hogy lány kerül a családhoz, aki gondoskodni tud a fiukról. Az ilyen területeken a menyasszony szüleit a búsanya és búsapa kifejezéssel illették amiatt, hogy a menyasszony végleg elhagyja a családi fészket.
Megint csak más megközelítésben, a menyasszony szüleit tartották örömanyának és örömapának, mivel a család számára öröm volt, hogy lányuk nem maradt szégyenszemre pártában.
Mi az örömapa szerepe?
Nincsen akkora szerepkörük, mint a tanúknak vagy a koszorúslányoknak, de természetesen az apukák is hasznosítani tudják magukat már a szervezés alatt is. Hagyományok szerint a menyasszony örömszülei finanszírozták a lagzit, ez a szokás viszont mára kikopott, mindenki annyival járul hozzá a nagy naphoz, amennyivel tud és szeretne, de nem ritka, hogy teljes egészében a pár állja a kiadásokat.
Az örömapák segíthetnek a vendéglista összeállításában, a helyszín foglalásában, beleértve az ételek és italcsomagok kiválasztását. Köszönthetik a vendégeket az esküvő napján, buzdíthatják őket fogyasztásra vagy táncra, illetve besegíthetnek a szállításukban. Ezen felül mondhatnak ünnepi beszédet a vacsora előtt.
A menyasszony édesapjának ezen felül van két nagyon fontos feladat: oltárhoz kísérni a lányát és eljárni a lakodalomban a megható apa-lánya táncot.

Mit viseljen az örömapa?
Az esküvői etikett az örömapáktól is megkívánja az alkalomhoz illő eleganciát. Elengedhetetlen egy jól szabott ing, öltönyzakó és öltönynadrág, valamint egy minőségi bőrcipő, de fontos, hogy semmiképp se tegyen túl öltözékével a vőlegényen. A színeket is érdemes előre egyeztetni, ha a vőlegény színe a fekete, akkor az örömapáé legyen sötétszürke, ha kék, akkor annak egy másabb árnyalata vagy legalább eltérő mintázatú.
És ha még mindig nem lenne egyértelmű, mit kell kiállnia egy örömapának, nézd meg ezeket a filmeket!
AZ ÖRÖMAPA
Az 1991-ben bemutatott Örömapa című film Steve Martinnal és Diane Keatonnal a főszerepben a mai napig egy igazi klasszikus a maga nemében. A történet szerint a Banks család élete fenekestül felfordul, amikor a családfő egyszem lánya házasságra adja a fejét. De mit tehet egy örömapa, ha a fiú rémes, a szülei borzasztóak, az esküvő gondolata pedig maga a lidércnyomás? George Banks (Steve Martin) tapasztalásai sok vicces pillanatot okoznak a nézőknek, az örömapáknak pedig jó példa hogy mit ne csináljanak.
AZ ÖRÖMAPA 2.
A film sikerén felbuzdulva, négy évvel később, 1995-ben került bemutatásra az Örömapa 2., ami még több bonyodalmat hoz a Banks család életébe. Bár látszólag minden teljes harmóniában zajlik, egy – pontosabban két – váratlan bejelentés egy szempillantás alatt összezúzza a családi idillt. George Banks apaként vagy nagypapaként áll helyt jobban? Nézd meg a filmet, és kiderül!
AZ ÖRÖMAPA 3.
Tavaly, vagyis huszonöt évvel a második részt követően, a Netflix jóvoltából debütált a YouTube-on az Örömapa reunion a koronavírus-járványra reagálva, ami ismét bepillantást enged a Banks család életébe. Bár a mini film mindössze huszonöt perces (milyen stílszerű), a nevetés garantált!
A harmadik részt itt meg is nézheted:
Az esküvők megható pillanat az örömszülők megajándékozása. Ha még nem tudod, mit vegyél a szüleidnek, nézz szét ötlettárunkban!