Egzotikus szigetek? Európában, néhány órányi távolságra tőlünk is vannak olyan helyek, amelyek a paradicsomot idézik. Ilyen Szardínia is, amely természeti és kulturális látnivalókkal, világhíres strandokkal és fantasztikus ízekkel várja az ide utazókat.
24.089 négyzetkilométer területével Szardínia a Földközi-tenger nyugati medencéjének második legnagyobb szigete. Smaragdzöld és tintakék színekben pompázó kristálytiszta tenger, hófehér homokos tengerpartok és mindez Európában, elérhető távolságban megtalálható. Igazán ideális nászút és esküvői helyszín ez, hiszen egy viszonylag rövid utazás után, máris a paradicsomban találhatja magát, aki ide utazik. Már az első pillanat is felejthetetlen, amikor leszállsz a repülőről, és megcsap a tenger sós illata, a mediterrán virágok parfümje.
Északkelet Szardínia, a Costa Smeralda, vagyis smaradgpart nem véletlenül lett a hírességek kedvenc nyaraló- és szórakozóhelye. Innen könnyen megközelíthető az összes kisebb sziget, mint a La Maddalena. Caprerában megtekinthető Giuseppe Garibaldi csodás háza, ami ma már múzeum. A sziget keleti oldalán Golfo di Orosei kis strandjaiba szerethetünk bele: a legjobbak szárazföldről nem is megközelíthetőek, csak csoportos túrával, bérelhető motorcsónakon vagy kajakon, így a tömeg is jóval kisebb itt. Cala Luna és Cala Mariolu híresek barlangjaikról is, ezekbe a bátrabbak be is úszhatnak. A térség központja Olbia, egy kisebb város, ahonnan ezek a helyszínek könnyedén megközelíthetőek.

Fotó & nyitókép: Emiliano Riccardi
A szelek szigete
A szigetnek tipikus mediterrán éghajlata van, ami hosszú és meleg nyarat és enyhe telet jelent. Nyáron 40 fok fölé emelkedik a hőmérséklet, a páratartalom is elég magas. Viszont, sziget lévén a szelek nagyon meghatározóak. A helyiek nyolcféle szelet is megkülönböztetnek, de ebből a legjellemzőbbek a Maestrale, ami elfújja a párát, és a Scirocco, ami meleget hoz Afrikából. A tenger vize igen kellemes, nyáron 27 fok körüli.

Fotó: Emiliano Riccardi
Csupa íz Szardínia
A szárd emberek nagyon vendégszeretőek, és bár talán első látásra zárkózottnak tűnnek, de hatalmas a szivük. Nagyon büszke emberek ők, büszkék a földjükre, az ételeikre, amelyek a világon a legegészségesebbek közé tartoznak. Még George Clooney is elkezdte forgalmazi a szárd sajtokat, borokat miután néhány hónapig itt forgatott.
Articsóka, pecorino sardo, orata, civraxu, mirtuszlikőr, vörös- és fehérbor: csak hogy pár helyi jellegzetességet említsünk. A szardíniai articsókát a világ egyik legkiválóbbikaként tartják számon, egyenesen a zöldségek homárjának is nevezik. De nemcsak a nagyon egészséges articsókát, a pecorino sajtot is nagy tisztelet övezi a szigeten. A két legfontosabb és legrégibb fajta, a fiore sardo és a pecorino sardo eredetvédett. Ha egy körteformájú, madzaggal átkötött sajtot látunk a boltokban, azt is bátran kóstoljuk meg: a tehéntejből készült perratával sokan nem bírnak betelni. És akkor a pillekönnyű házi ricottát még nem is említettem. Ricottából készül több híres édesség is, például a casadinas vagy a sebedas.
A szárd méz is világhírű, helyi specialitás az eperfa virágából kinyert miele amaro (keserű méz).
Természetesen a tészták sem maradhatnak el: a legérdekesebb a culurgiones, amit többek között mentával kevert krumplival töltenek meg.
Hogy a torkok se maradjanak szárazon: az itteni borok Itália legjobbjai közé tartoznak. Kóstoljuk meg a testes száraz vörösbort, a Cannonau-t vagy a fehér Vermentinót.

Fotó: Emiliano Riccardi
Szardínia közel van!
Szardíniára több úton is el lehet jutni. Budapestről és Bécsből is elérhető különböző légitársaságok fapados járataival. De autóval sem lehetetlen válogatás: Livornóból három hajótársaság is üzemeltet járatokat, a komp, vagyis az úgynevezett Traghetto néhány óra alatt teszi meg az utat, és a kényelmes hajózásra vágyók kabint is választhatnak, vagy eltölthetik az időt az étteremben vagy bárban.

Fotó: Emiliano Riccardi *Különleges hirdetési összeállítás.
Esküvők a paradicsomban
Tóth Krisztina, aki évtizedek óta Szardínián él, nem is tudná máshol elképzelni mindennapjait. – Olbiában élek, és imádom! Esküvőszervezőként a legszebb helyszíneket látogathatom meg, és nagyon szeretem az itteni hagyományok és a párok kreatív ötleteiből létrejött gyönyörű kézfogókat. Szardínia nagyon jó helyzetben vészelte át az idei koronavírus járványt, a szigetet szinte azonnal lezárták, ezért a belső részeken egy fertőzés sem volt. A szezon talán nemsokára beindulhat, és ha már az otthoni nagy esküvőt el kellett halasztani, jó ötlet lehet kiugrani egy szeptemberi tengerparti esküvőre édes kettesben.
Olvasd el interjúnkat és ismerd meg Tóth Krisztinát, a szardíniai esküvők szakértőjét közelebbről!